pro-cycling.org

.
.

.
.

VaE2017: Triumf Stefana Denifla na szczycie
napisał: Magda Tkacz (2017-09-06 18:58:47).

Po jeździe indywidualnej na czas nadeszła kolej na 180 kilometrów zakończonych trudnym podjazdem. Swoje pierwsze tak poważne zwycięstwo odniósł dziś Stefan Denifl (Aqua Blue Sport). Na powadzeniu w generalnce bez zmian, wciąż Chris Froome (Team Sky).Fot. Vuelta a Espana


Lista startowa i trasa Vuelta a Espana 2017
Wyniki 17. etapu Vuelta a Espana 2017

Na dystansie 180 kilometrów rywalizowali zawodnicy podczas 17. odcinka Vuelta a Espana. Ten zaliczany do górzystych etap wiódł kolarzy przez trzy wymagające wspinaczki. Mimo wymagającego dnia, ucieczka utworzyła się tuż po starcie, a w niej kręcili: Alessandro De Marchi (BMC Racing), Daniel Moreno (Movistar), Stefan Denifl (Aqua Blue Sport) i Christopher Juul Jensen (Orica-Scott). Do tej czwórki dojechali jeszcze Davide Villella (Cannondale-Drapac) i Julian Alaphilippe (Quick-Step Floors).

Po 30 kilometrach harcownicy mieli już sporą przewagę 6 minut. Początkowo żadna z ekip nie brała na poważnie gonienia ucieczki, a różnica czasowa za kolejne 30 kilometrów złamała barierę 9 minut, co było wystarczającym sygnałem do rozpoczęcia gonitwy. Na czele peletonu można było zobaczyć między innymi Astana i Bora-Hansgrohe. Na szczycie pierwszego z dzisiejszych podjazdów uciekinierzy mieli już tylko nieco ponad 3 minuty przewagi.

Mglisty i niebezpieczny zjazd namieszał nieco w peletonie, przez co Rafał Majka (Bora-Hansgrohe) odnotował stratę do grupy zasadniczej, którą następnie odrobił na podjeździe przy pomocy kolegów z drużyny. Natomiast na czele pozostała czwórka: De Marchi, Moreno, Denifl i Alaphilippe. Finałowy podjazd rozpoczęli z 40- sekundową przewagą nad goniącym ich Jackiem Haighem (Orica-Scott) oraz prawie półtora minuty przed peletonem.

Peleton natomiast pobudził się do walki i na skok zdecydował się Miguel Angel Lopez (Astana), do którego dojechał Alberto Contador (Trek-Segafredo). Co więcej Contador zostawił swojego towarzysza, ale nie zdołał doścignąć samotnie prowadzącego Stefana Denifla, który sięgnął po etapowe zwycięstwo. Na 2. miejscu uplasował się Contador, a Lopez dopełnił podium.

Rafał Majka zameldował się na 6. pozycji, natomiast Chris Froome (Team Sky) z nieco większa stratą na miejscu 14. Mimo to zawodnik Sky utrzymał prowadzenie w generalce.

pro-cycling.org