pro-cycling.org

.
.

.
.

Trasa Vuelta a Espana 2018 zaprezentowana
napisał: Mateusz Dudek (2018-01-13 19:50:24).

W sobotę odbyła się prezentacja 73. edycji wyścigu Vuelta a Espana. Tradycyjnie na kolarzy czekać będzie niezwykle wymagającą trasa.

Hiszpański Wielki Tour rozpocznie się 25 sierpnia i potrwa do 16 września. Organizatorzy przygotowali dziesięć etapów górskich z których większość kończyć będzie się wspinaczką, dwa o charakterze pagórkowatym oraz siedem płaskich. Specjaliści od jazdy na czas będę mieli zaś dwie okazje do wykazania się. Łączny dystans wyścigu wyniesie 3271 kilometrów.

Ściganie rozpocznie się od krótkiej bo liczącej 8 km czasówki w leżącej nad Morzem Śródziemnym Maladze. Już drugiego dnia na kolarzy czekać będzie etap z metą na podjeździe Caminito del Rey (3,9 km; 7,8%). Trzeci etap poprowadzi z Mijas do Alhaurin de la Torre. Podczas czwartego etapu kolarze po raz pierwszy zmierzą się z podjazdem La Alfaguara nieopodal Granady gdzie nachylenie w niektórych miejscach sięgać będzie aż 20%. Pagórkowatym etapem numer pięć do Roquetas del Mar peleton Vuelty zakończy pobyt w słonecznej Andaluzji i ruszy na północ. Na etapach nr 6,7 i 8 szansę wykazania dostaną sprinterzy i specjaliści od wyścigów klasycznych. Pierwszą część rywalizacji zwieńczy etap dziewiąty kończący się wspinaczką La Covatilla (18,2 km; 5,6%).

Po dniu przerwy organizatorzy przygotowali trzy lżejsze etapy po których nadejdą jednak etapy 13,14 i 15 zwieńczone wspinaczkami do mety. Będą to odcinki kończące się kolejno na La Camperona (8,5 km; 7,4%), Les Praeres de Nava (5 km; 13,5%) oraz legendarnym Lagos de Covadonga (12,2 km; 7,2%). Po nim nastąpi drugi i zarazem ostatni dzień przerwy.

Ostatnią część zmagań zainauguruje 11 września indywidualna jazda na czas z Santillany do Torravelgi o długości blisko 33 km. Etap siedemnasty rozegrany zostanie w Kraju Basków co oznacza etap najeżony krótkimi lecz wymagającymi podjazdami. Na zakończenie tego dnia kolarze zmierzą się z Monte Oiz gdzie nachylenie w końcówce sięgać może nawet 25%.

Po płaskim, przelotowym etapie z Ejea de los Caballeros do Lleidy, kolarze na ostatni dwa dni przed etapem przyjaźni w Madrycie zagoszczą w Andorze co oznacza tylko jedno: góry. Etap dziewiętnasty zakończy się na Coll de la Rabassa (13,2 km, 7%) jednak to co najlepsze zostało zostawione na koniec. Etap dwudziesty liczyć będzie zaledwie 105 kilometrów jednak na kolarzy czeka aż sześć podjazdów w tym finałowy na Col de la Gallina (12 km; 8,5%). Tego dnia różnica pokonywanych wzniesień wyniesie aż 3900 metrów. 73. edycja Vuelty tradycyjnie zakończy się etapem przyjaźni w Madrycie 16 września.


pro-cycling.org