pro-cycling.org
De Brabantse Pijl - La Fleche Brabanconne 2017
dodał: Martyna M. Kobylińska (2017-04-12 17:40:05), kat. 1.HC (BEL); 197km (Leuven › Overijse); 12 kwietnia 2017. 

  1 Sonny Colbrelli (Ita) Bahrain-Merida                 4:44:22
  2 Petr Vakoc (Cze) Quick-Step Floors
  3 Tiesj Benoot (Bel) Lotto Soudal
  4 Tim Wellens (Bel) Lotto Soudal
  5 Bert-Jan Lindeman (Ned) Team LottoNl-Jumbo
  6 Christopher Juul Jensen (Den) Orica-Scott
  7 Dries Devenyns (Bel) Quick-Step Floors
  8 Silvan Dillier (Swi) BMC Racing Team
  9 Victor Campenaerts (Bel) Team LottoNl-Jumbo            00:06
 10 Laurens De Plus (Bel) Quick-Step Floors
 11 Michael Matthews (Aus) Team Sunweb                     00:12
 12 Paul Martens (Ger) Team LottoNl-Jumbo
 13 Bryan Coquard (Fra) Direct Energie
 14 Enrico Gasparotto (Ita) Bahrain-Merida
 15 Philippe Gilbert (Bel) Quick-Step Floors
 16 Alberto Bettiol (Ita) Cannondale-Drapac                00:16
 17 Maxime Vantomme (Bel) WB Veranclassic Aqua Protect
 18 Juan Jose Lobato (Spa) Team LottoNl-Jumbo
 19 Jérôme Baugnies (Bel) Wanty - Groupe Gobert
 20 Jelle Vanendert (Bel) Lotto Soudal
 21 Lasse Norman Hansen (Den) Aqua Blue Sport
 22 Franck Bonnamour (Fra) Fortuneo - Vital Concept
 23 Xandro Meurisse (Bel) Wanty - Groupe Gobert
 24 Antwan Tolhoek (Ned) Team LottoNl-Jumbo
 25 Tosh Van Der Sande (Bel) Lotto Soudal
 26 Nick Van Der Lijke (Ned) Roompot - Nederlandse Loterij
 27 Jack Haig (Aus) Orica-Scott
 28 Dion Smith (NZl) Wanty - Groupe Gobert
 29 Kristian Sbaragli (Ita) Dimension Data
 30 Huub Duijn (Ned) Veranda's Willems Crelan
 31 Jeroen Meijers (Ned) Roompot - Nederlandse Loterij
 32 Pim Ligthart (Ned) Roompot - Nederlandse Loterij
 33 Dylan Teuns (Bel) BMC Racing Team
 34 Oscar Riesebeek (Ned) Roompot - Nederlandse Loterij
 35 Jan Tratnik (Slo) CCC Sprandi Polkowice
 36 Martijn Budding (Ned) Roompot - Nederlandse Loterij
 37 Thomas Sprengers (Bel) Sport Vlaanderen - Baloise
 38 Ben Hermans (Bel) BMC Racing Team
 39 Yoann Bagot (Fra) Cofidis, Solutions Credits
 40 Eduardo Sepulveda (Arg) Fortuneo - Vital Concept
 41 Sean De Bie (Bel) Lotto Soudal
 42 Luka Pibernik (Slo) Bahrain-Merida
 43 Bernardo Suaza (Col) Manzana Postobon
 44 Eliot Lietaer (Bel) Sport Vlaanderen - Baloise         00:24
 45 Floris Gerts (Ned) BMC Racing Team                     00:27
 46 Stéphane Rossetto (Fra) Cofidis, Solutions Credits
 47 Luis Angel Mate (Spa) Cofidis, Solutions Credits
 48 Artem Nych (Rus) Gazprom – Rusvelo
 49 Daryl Impey (RSA) Orica-Scott                          00:31
 50 Aleksei Tcatevich (Rus) Gazprom – Rusvelo              00:41
 51 Enrico Battaglin (Ita) Team LottoNl-Jumbo
 52 Simon Gerrans (Aus) Orica-Scott
 53 Sébastien Delfosse (Bel) WB Veranclassic Aqua Prot     00:46
 54 Igor Boev (Rus) Gazprom – Rusvelo
 55 Maxime Bouet (Fra) Fortuneo - Vital Concept
 56 Tomasz Marczyński (Pol) Lotto Soudal
 57 Gregory Habeaux (Bel) WB Veranclassic Aqua Protect
 58 Anthony Perez (Fra) Cofidis, Solutions Credits
 59 Benjamin Declercq (Bel) Sport Vlaanderen - Baloise
 60 Mark Christian (GBr) Aqua Blue Sport
 61 Jens Keukeleire (Bel) Orica-Scott
 62 Michel Kreder (Ned) Aqua Blue Sport
 63 Simon Clarke (Aus) Cannondale-Drapac                   01:04
 64 Simone Ponzi (Ita) CCC Sprandi Polkowice               01:07
 65 Jerome Cousin (Fra) Cofidis, Solutions Credits         01:35
 66 Lo?c Vliegen (Bel) BMC Racing Team                     01:46
 67 Nathan Haas (Aus) Dimension Data                       01:52
 68 Brendan Canty (Aus) Cannondale-Drapac                  02:18
 69 Maciej Paterski (Pol) CCC Sprandi Polkowice            02:29
 70 Jonas Koch (Ger) CCC Srandi Polkowice
 71 Gaetan Bille (Bel) Veranda's Willems Crelan            02:56
 72 Grega Bole (Slo) Bahrain-Merida                        02:59
 73 Alex Howes (USA) Cannondale-Drapac                     03:23
 74 Tom Van Asbroeck (Bel) Cannondale-Drapac               04:45
 75 Charles Planet (Fra) Team Novo Nordisk
 76 Jakub Kaczmarek (Pol) CCC Sprandi Polkowice
 77 Stijn Devolder (Bel) Veranda's Willems Crelan
 78 Kilian Frankiny (Swi) BMC Racing Team
 79 Tim Ariesen (Ned) Roompot - Nederlandse Loterij
 80 Dimitri Peyskens (Bel) WB Veranclassic Aqua Protect
 81 Enrico Barbin (Ita) Bardiani CSF                       05:19
 82 Jonathan Hivert (Fra) Direct Energie                   06:51
 83 Benjamin Perry (Can) Israel Cycling Academy            07:08
 84 Giulio Ciccone (Ita) Bardiani CSF
 85 José Manuel Díaz (Spa) Israel Cycling Academy
 86 Ivan Garcia (Spa) Bahrain-Merida
 87 Dries Van Gestel (Bel) Sport Vlaanderen - Baloise
 88 Kenneth Van Rooy (Bel) Sport Vlaanderen - Baloise
 89 Thomas De Gendt (Bel) Lotto Soudal
 90 Kevin Deltombe (Bel) Sport Vlaanderen - Baloise
 91 Rémi Cavagna (Fra) Quick-Step Floors
 92 David Lozano (Spa) Team Novo Nordisk
 93 Johannes Fröhlinger (Ger) Team Sunweb
 94 Michał Paluta (Pol) CCC Sprandi Polkowice
 95 Frederik Veuchelen (Bel) Wanty - Groupe Gobert
 96 Adrian Kurek (Pol) CCC Sprandi Polkowice
 97 Lennard Kämna (Ger) Team Sunweb
 98 Meiyin Wang (Chn) Bahrain-Merida
 99 Guillaume Van Keirsbulck (Bel) Wanty - Groupe Gobert
100 Antoine Warnier (Bel) WB Veranclassic Aqua Protect
101 Daniel Teklehaimanot (Eri) Dimension Data
102 Frantisek Sisr (Cze) CCC Sprandi Polkowice
103 Koen Bouwman (Ned) Team LottoNl-Jumbo
104 Lennard Hofstede (Ned) Team Sunweb
105 Sergey Nikolaev (Rus) Gazprom – Rusvelo
106 Florian Vachon (Fra) Fortuneo - Vital Concept
107 Elie Gesbert (Fra) Fortuneo - Vital Concept
108 Fernando Orjuela (Col) Manzana Postobon
109 Juan Pablo Villegas (Col) Manzana Postobon
110 Jacques Janse Van Rensburg (RSA) Dimension Data
111 Remy Mertz (Bel) Lotto Soudal
112 Rob Power (Aus) Orica-Scott
113 Steven Lammertink (Ned) Team LottoNl-Jumbo
114 Javier Megias (Spa) Team Novo Nordisk
115 Jaco Venter (RSA) Dimension Data
116 Jhojan Garcia (Col) Manzana Postobon                   07:51
117 Christophe Masson (Fra) WB Veranclassic Aqua Protect
118 Piet Allegaert (Bel) Sport Vlaanderen - Baloise
119 Guillaume Boivin (Can) Israel Cycling Academy          08:11
120 Tom Bohli (Swi) BMC Racing Team
121 Enric Mas (Spa) Quick-Step Floors
122 Ryan Gibbons (RSA) Dimension Data
123 Roman Maikin (Rus) Gazprom – Rusvelo
124 Evgeny Shalunov (Rus) Gazprom – Rusvelo
125 Toms Skujins (Lat) Cannondale-Drapac                   08:15
126 Thomas Boudat (Fra) Direct Energie                     09:45
127 Otto Vergaerde (Bel) Veranda's Willems Crelan          12:29