pro-cycling.org
Volta Limburg Classic 2017
dodał: Martyna M. Kobylińska (2017-04-01 17:50:21), kat. 1.1 (NED); 198,6km (Eijsden – Eijsden); 1 kwietnia 2017. 

1 Marco Canola (Ita) Nippo - Vini Fantini                         4:45:26
2 Xandro Meurisse (Bel) Wanty - Groupe Gobert
3 Nick Van Der Lijke (Ned) Roompot - Nederlandse Loterij            00:04
4 Antoine Warnier (Bel) WB Veranclassic Aqua Protect                00:51
5 Paul Martens (Ger) Team LottoNl-Jumbo                             00:59
6 Jeroen Meijers (Ned) Roompot - Nederlandse Loterij
7 Dimitri Peyskens (Bel) WB Veranclassic Aqua Protect
8 Jérôme Baugnies (Bel) Wanty - Groupe Gobert
9 Loïc Vliegen (Bel) BMC Racing Team
10 Rob Ruijgh (Ned) Tarteletto - Isorex
11 Iuri Filosi (Ita) Nippo - Vini Fantini
12 Jan Tratnik (Slo) CCC Sprandi Polkowice
13 Lorenzo Rota (Ita) Bardiani CSF
14 Krister Hagen (Nor) Team Coop
15 Jasper De Laat (Ned) Metec - TKH
16 Joseph Rosskopf (USA) BMC Racing Team                            01:09
17 Dylan Groenewegen (Ned) Team LottoNl-Jumbo                       01:46
18 Justin Jules (Fra) WB Veranclassic Aqua Protect
19 Rasmus Poulsen (Den) Team Veloconcept
20 Chris Anker Sörensen (Den) Riwal Platform Cycling Team           01:48
21 Martijn Tusveld (Ned) Roompot - Nederlandse Loterij              01:50
22 Timo Roosen (Ned) Team LottoNl-Jumbo
23 Dennis Bakker (Ned) Delta Cycling Rotterdam
24 Andrei Solomennikov (Rus) Gazprom – Rusvelo                      03:58
25 Maciej Paterski (Pol) CCC Sprandi Polkowice                      04:00
26 Arjen Livyns (Bel) Pauwels Sauzen - Vastgoedservice
27 Tijmen Eising (Ned) Metec - TKH
28 Julius Van Den Berg (Ned) SEG Racing Academy
29 Gregory Habeaux (Bel) WB Veranclassic Aqua Protect
30 Ivan Savitskiy (Rus) Gazprom – Rusvelo
31 August Jensen (Nor) Team Coop
32 Maxime Farazijn (Bel) Sport Vlaanderen - Baloise
33 Sébastien Delfosse (Bel) WB Veranclassic Aqua Protect
34 Simone Ponzi (Ita) CCC Sprandi Polkowice
35 Jasper Ockeloen (Ned) Monkey Town Continental Team
36 Raffael Freienstein (Ger) Team Lotto - Kern Haus
37 Floris Gerfs (Ned) BMC Racing Team
38 Mads Baadsgaard Rahbek (Den) Team Veloconcept
39 Adriaan Janssen (Ned) SEG Racing Academy
40 Robbert De Greef (Ned) Baby - Dump Cyclingteam
41 Michał Paluta (Pol) CCC Sprandi Polkowice
42 Øyvind Lukkedal (Nor) Team Coop
43 Evgeny Shalunov (Rus) Gazprom – Rusvelo                          04:03
44 Kilian Frankiny (Swi) BMC Racing Team
45 Riccardo Stacchiotti (Ita) Nippo - Vini Fantini
46 Miles Scotson (Aus) BMC Racing Team
47 Rick Ottema (Ned) Baby - Dump Cyclingteam
48 Ludovic Robeet (Bel) WB Veranclassic Aqua Protect
49 Guillaume Levarlet (Fra) Wanty - Groupe Gobert
50 Jens Wallays (Bel) Sport Vlaanderen - Baloise
51 Jonas Gregaard Wilsly (Den) Riwal Platform Cycling Team
52 František Sisr (Cze) CCC Sprandi Polkowice
53 Sjoerd Kouwenhoven (Ned) Metec - TKH
54 Frederik Veuchelen (Bel) Wanty - Groupe Gobert
55 Mirco Maestri (Ita) Bardiani CSF
56 Pier Paolo De Negri (Ita) Nippo - Vini Fantini
57 Nicola Bagioli (Ita) Nippo - Vini Fantini
58 Marcin Mrożek (Pol) CCC Sprandi Polkowice
59 Eliot Lietaer (Bel) Sport Vlaanderen - Baloise
60 Manuel Senni (Ita) BMC Racing Team
61 Vincenzo Albanese (Ita) Bardiani CSF                             04:11
62 Ike Groen (Ned) Delta Cycling Rotterdam
63 Stef Krul (Ned) Metec - TKH
64 Raymond Kreder (Ned) Roompot - Nederlandse Loterij
65 Martijn Keizer (Ned) Team LottoNl-Jumbo                          04:13
66 Oscar Riesebeek (Ned) Roompot - Nederlandse Loterij
67 Robert Thomas Wagner (Ger) Team LottoNl-Jumbo
68 Ben Hermans (Bel) BMC Racing Team
69 Martijn Budding (Ned) Roompot - Nederlandse Loterij
70 Christophe Masson (Fra) WB Veranclassic Aqua Protect             08:21
71 Jasper Hamelink (Ned) Metec - TKH
DNF Koen Bouwman (Ned) Team LottoNl-Jumbo
DNF Victor Campenaerts (Bel) Team LottoNl-Jumbo
DNF Jurgen Van Den Broeck (Bel) Team LottoNl-Jumbo
DNF Jonas Koch (Ger) CCC Sprandi Polkowice
DNF Jakub Kaczmarek (Pol) CCC Sprandi Polkowice
DNF Kevin Van Melsen (Bel) Wanty - Groupe Gobert
DNF Kenny Dehaes (Bel) Wanty - Groupe Gobert
DNF Eduard Michael Grosu (Rom) Nippo - Vini Fantini
DNF Yuma Koishi (Jpn) Nippo - Vini Fantini
DNF Nicolas Marini (Ita) Nippo - Vini Fantini
DNF Aime De Gendt (Bel) Sport Vlaanderen - Baloise
DNF Benjamin Declercq (Bel) Sport Vlaanderen - Baloise
DNF Ruben Pols (Bel) Sport Vlaanderen - Baloise
DNF Christophe Noppe (Bel) Sport Vlaanderen - Baloise
DNF Jarl Salomein (Bel) Sport Vlaanderen - Baloise
DNF Tim Ariesen (Ned) Roompot - Nederlandse Loterij
DNF Etienne Van Empel (Ned) Roompot - Nederlandse Loterij
DNF Thomas Deruette (Bel) WB Veranclassic Aqua Protect
DNF Enrico Barbin (Ita) Bardiani CSF
DNF Marco Maronese (Ita) Bardiani CSF
DNF Paolo Simion (Ita) Bardiani CSF
DNF Alessandro Tonelli (Ita) Bardiani CSF
DNF Pavel Brutt (Rus) Gazprom – Rusvelo
DNF Igor Boev (Rus) Gazprom – Rusvelo
DNF Nikolay Trusov (Rus) Gazprom – Rusvelo
DNF Aleksei Tcatevich (Rus) Gazprom – Rusvelo
DNF Luuc Bugter (Ned) Delta Cycling Rotterdam
DNF Daan Meijers (Ned) Delta Cycling Rotterdam
DNF Rens Tulner (Ned) Delta Cycling Rotterdam
DNF Jens Van Den Dool (Ned) Delta Cycling Rotterdam
DNF Mitchell Mulhern (Aus) Delta Cycling Rotterdam
DNF Gerco Pastoor (Ned) Delta Cycling Rotterdam
DNF Niklas Eg (Den) Team Veloconcept
DNF Michael Reihs (Den) Team Veloconcept
DNF Thomas Nybo Riis (Den) Team Veloconcept
DNF Mark Sehested Pedersen (Den) Team Veloconcept
DNF Erlend Blikra (Nor) Team Coop
DNF Havard Jorbekk Blikra (Nor) Team Coop
DNF Fredrik Strand Galta (Nor) Team Coop
DNF Philip Lindau (Swe) Team Coop
DNF Ole Andre Austevoll (Nor) Team Coop
DNF Justin Timmermans (Ned) Baby - Dump Cyclingteam
DNF Marco Doets (Ned) Baby - Dump Cyclingteam
DNF Koos Jeroen Kers (Ned) Baby - Dump Cyclingteam
DNF Merijn Korevaar (Ned) Baby - Dump Cyclingteam
DNF Folkert Oostra (Ned) Baby - Dump Cyclingteam
DNF Harry Sweering (Ned) Baby - Dump Cyclingteam
DNF Brent Van De Kerkhove (Bel) Pauwels Sauzen - Vastgoedservice
DNF Jordi Van Dingenen (Bel) Pauwels Sauzen - Vastgoedservice
DNF Brecht Dhaene (Bel) Pauwels Sauzen - Vastgoedservice
DNF Gerry Druyts (Bel) Pauwels Sauzen - Vastgoedservice
DNF Alexander Geuens (Bel) Pauwels Sauzen - Vastgoedservice
DNF Rob Leemans (Bel) Pauwels Sauzen - Vastgoedservice
DNF Dieter Bouvry (Bel) Pauwels Sauzen - Vastgoedservice
DNF Fabio Jakobsen (Ned) SEG Racing Academy
DNF Gabriel Cullaigh (GBr) SEG Racing Academy
DNF Henrik Evensen (Nor) SEG Racing Academy
DNF Marten Kooistra (Ned) SEG Racing Academy
DNF Dylan Bouwmans (Ned) Metec - TKH
DNF Jarno Gmelich Meijling (Ned) Metec - TKH
DNF Johim Ariesen (Ned) Metec - TKH
DNF Stephan Bakker (Ned) Monkey Town Continental Team
DNF Yannick Detant (Ned) Monkey Town Continental Team
DNF Bram Nolten (Ned) Monkey Town Continental Team
DNF Gijs Meijer (Ned) Monkey Town Continental Team
DNF Mel Van Der Veekens (Ned) Monkey Town Continental Team
DNF Sven Van Luijk (Ned) Monkey Town Continental Team
DNF Remco Te Brake (Ned) Monkey Town Continental Team
DNF Michael Cools (Bel) Tarteletto - Isorex
DNF Niels De Rooze (Bel) Tarteletto - Isorex
DNF Jelle Mannaerts (Bel) Tarteletto - Isorex
DNF Ciske Aneca (Bel) Tarteletto - Isorex
DNF Lorenzo Blomme (Bel) Tarteletto - Isorex
DNF Andrew Leigh (GBr) Tarteletto - Isorex
DNF Kevin Verwaest (Bel) Tarteletto - Isorex
DNF Nicolai Brochner (Den) Riwal Platform Cycling Team
DNF Patrick Clausen (Den) Riwal Platform Cycling Team
DNF Jesper Morkov (Den) Riwal Platform Cycling Team
DNF Rasmus Mygind (Den) Riwal Platform Cycling Team
DNF Troels Ronning Vinther (Den) Riwal Platform Cycling Team
DNF Kasper Schmidt (Den) Riwal Platform Cycling Team
DNF Gert-Jan Bosman (Ned) Destil - Jo Piels Cycling Team
DNF Jochem Hoekstra (Ned) Destil - Jo Piels Cycling Team
DNF Tim Kerkhof (Ned) Destil - Jo Piels Cycling Team
DNF Lars Olde Meierink (Ned) Destil - Jo Piels Cycling Team
DNF Bas Van Der Kooij (Ned) Destil - Jo Piels Cycling Team
DNF Rob Van Broekhoven (Ned) Destil - Jo Piels Cycling Team
DNF Jordi Van Loon (Ned) Destil - Jo Piels Cycling Team
DNF Joey Van Rhee (Ned) Destil - Jo Piels Cycling Team
DNF Julian Braun (Ger) Team Lotto - Kern Haus
DNF Luca Henn (Ger) Team Lotto - Kern Haus
DNF Lukas Baum (Ger) Team Lotto - Kern Haus
DNF Tobias Knaup (Ger) Team Lotto - Kern Haus
DNF Robert Retschke (Ger) Team Lotto - Kern Haus
DNF Fabian Schormair (Ger) Team Lotto - Kern Haus
DNF Daniel Westmattelmann (Ger) Team Lotto - Kern Haus