pro-cycling.org
Classic Sud Ardèche – Souvenir Francis Delpech 2017
dodał: Martyna M. Kobylińska (2017-02-25 17:45:42), kat. 1.1 (FRA); 209km (Guilherand-Granges – Guilherand-Granges); 25 lutego 2017. 

1. Mauro Finetto (Ita) Delko Marseille Provence KTM                                        5:21:09
2. Mattia Cattaneo (Ita) Androni Giocattoli - Sidermec                                      
3. Francesco Gavazzi (Ita) Androni Giocattoli - Sidermec                                    
4. Eduardo Sepulveda (Arg) Fortuneo - Vital Concept                                         
5. Pierre Roger Latour (Fra) AG2R La Mondiale                                               
6. Arthur Vichot (Fra) FDJ                                                                  
7. Julien Simon (Fra) Cofidis, Solutions Credits                                            
8. Martijn Budding (Ned) Roompot - Nederlandse Loterij                                      
9. Lilian Calmejane (Fra) Direct Energie                                                    
10. Anthony Delaplace (Fra) Fortuneo - Vital Concept                                        
11. Mikael Cherel (Fra) AG2R La Mondiale                                                    
12. Arnold Jeannesson (Fra) Fortuneo - Vital Concept                                        
13. Jaime Roson Garcia (Spa) Caja Rural-Seguros RGA                                         
14. Nicolas Edet (Fra) Cofidis, Solutions Credits                                          0:00:29
15. Romain Campistrous (Fra) Armee de Terre                                                0:00:33
16. Brice Feillu (Fra) Fortuneo - Vital Concept                                            0:00:35
17. Jan Bakelants (Bel) AG2R La Mondiale                                                   0:00:37
18. Angel Madrazo Ruiz (Spa) Delko Marseille Provence KTM                                   
19. Quentin Pacher (Fra) Delko Marseille Provence KTM                                       
20. Thibault Ferasse (Fra) Armee de Terre                                                   
21. Remy Di Gregorio (Fra) Delko Marseille Provence KTM                                     
22. Alexander Aranburu Deva (Spa) Caja Rural-Seguros RGA                                    
23. Romain Sicard (Fra) Direct Energie                                                     0:01:21
24. Nans Peters (Fra) AG2R La Mondiale                                                      
25. Samuel Dumoulin (Fra) AG2R La Mondiale                                                  
26. Matteo Montaguti (Ita) AG2R La Mondiale                                                 
27. Bastien Duculty (Fra) Armee de Terre                                                    
28. Kevin Le Cunff (Fra) HP BTP - Auber 93                                                 0:02:44
29. Rudy Molard (Fra) FDJ                                                                   
30. Yannick Martinez (Fra) Delko Marseille Provence KTM                                    0:03:04
31. Antonio Molina Canet (Spa) Caja Rural-Seguros RGA                                      0:03:15
32. Dimitri Peyskens (Bel) WB Veranclassic Aqua Protect                                     
33. Fabien Canal (Fra) Armee de Terre                                                      0:03:20
34. Jonathan Lastra Martinez (Spa) Caja Rural-Seguros RGA                                   
35. Jerome Mainard (Fra) Armee de Terre                                                     
36. Guillaume Levarlet (Fra) Wanty - Groupe Gobert                                          
37. François Bidard (Fra) AG2R La Mondiale                                                  
38. Marco Frapporti (Ita) Androni Giocattoli - Sidermec                                     
39. Guillaume Bonnafond (Fra) Cofidis, Solutions Credits                                    
40. Raffaello Bonusi (Ita) Androni Giocattoli - Sidermec                                    
41. David Gaudu (Fra) FDJ                                                                   
42. Hubert Dupont (Fra) AG2R La Mondiale                                                   0:03:26
43. Marco Minnaard (Ned) Wanty - Groupe Gobert                                             0:03:45
44. Martijn Tusveld (Ned) Roompot - Nederlandse Loterij                                     
45. Mathias Le Turnier (Fra) Cofidis, Solutions Credits                                    0:04:10
46. Xandro Meurisse (Bel) Wanty - Groupe Gobert                                            0:04:13
47. Antoine Warnier (Bel) WB Veranclassic Aqua Protect                                      
48. Pierre Gouault (Fra) HP BTP - Auber 93                                                 0:05:08
49. Jeremy Bescond (Fra) HP BTP - Auber 93                                                  
50. Dries Van Gestel (Bel) Sport Vlaanderen - Baloise                                       
51. Calvin Watson (Aus) Aqua Blue Sport                                                     
52. Yoann Bagot (Fra) Cofidis, Solutions Credits                                            
53. Adrian Kurek (Pol) CCC Sprandi Polkowice                                               0:05:42
54. Yann Guyot (Fra) Armee de Terre                                                         
55. Etienne Van Empel (Ned) Roompot - Nederlandse Loterij                                   
56. František Sisr (Cze) CCC Sprandi Polkowice                                              
57. Mattia Frapporti (Ita) Androni Giocattoli - Sidermec                                    
58. Simone Ponzi (Ita) CCC Sprandi Polkowice                                                
59. Oscar Riesebeek (Ned) Roompot - Nederlandse Loterij                                     
60. Fabien Doubey (Fra) Wanty - Groupe Gobert                                               
61. Jon Irisarri Rincon (Spa) Caja Rural-Seguros RGA                                        
62. Geoffrey Soupe (Fra) Cofidis, Solutions Credits                                        0:07:06
63. Paul Ourselin (Fra) Direct Energie                                                     0:09:13
64. Angelo Tulik (Fra) Direct Energie                                                       
65. Evaldas Siskevicius (Ltu) Delko Marseille Provence KTM                                  
66. Lawrence Warbasse (USA) Aqua Blue Sport                                                 
67. Nicolas Baldo (Fra) HP BTP - Auber 93                                                   
68. Kevin Lebreton (Fra) Armee de Terre                                                     
69. Eliot Lietaer (Bel) Sport Vlaanderen - Baloise                                          
70. Jens Wallays (Bel) Sport Vlaanderen - Baloise                                           
71. Romain Hardy (Fra) Fortuneo - Vital Concept                                            0:09:50
72. Loic Chetout (Fra) Cofidis, Solutions Credits                                           
73. Piet Allegaert (Bel) Sport Vlaanderen - Baloise                                        0:10:15
74. Josu Zabala Lopez (Spa) Caja Rural-Seguros RGA                                          
75. Michał Paluta (Pol) CCC Sprandi Polkowice                                              0:12:08
76. Jakub Kaczmarek (Pol) CCC Sprandi Polkowice                                             
77. Rayane Bouhanni (Fra) Cofidis, Solutions Credits                                       0:12:46
78. Gatis Smukulis (Lat) Delko Marseille Provence KTM                                       
79. Lars Petter Nordhaug (Nor) Aqua Blue Sport                                             0:14:20
80. Lander Seynaeve (Bel) Roubaix - Lille Metropole                                         
81. Mark Christian (GBr) Aqua Blue Sport                                                    
82. Benjamin Declercq (Bel) Sport Vlaanderen - Baloise                                      
83. Kenneth Van Rooy (Bel) Sport Vlaanderen - Baloise                                       
84. Emiel Vermeulen (Bel) Roubaix - Lille Metropole                                         
85. Thomas Deruette (Bel) WB Veranclassic Aqua Protect                                      
86. Thomas Degand (Bel) Wanty - Groupe Gobert                                               
87. Félix Pouilly (Fra) Roubaix - Lille Metropole                                           
88. Armindo Fonseca (Fra) Fortuneo - Vital Concept                                          
89. Arnaud Gerard (Fra) Fortuneo - Vital Concept                                            
90. Léo Vincent (Fra) FDJ                                                                   
91. Laurent Pichon (Fra) Fortuneo - Vital Concept                                           
92. Benoit Vaugrenard (Fra) FDJ                                                             
93. Thierry Hupond (Fra) Delko Marseille Provence KTM                                       
94. Guillaume Martin (Fra) Wanty - Groupe Gobert                                            
95. Davide Ballerini (Ita) Androni Giocattoli - Sidermec                                   0:14:26
96. Andrea Vendrame (Ita) Androni Giocattoli - Sidermec                                     
97. Tim Ariesen (Ned) Roompot - Nederlandse Loterij                                        0:16:44
98. Nikolay Mihaylov (Bul) CCC Sprandi Polkowice                                           0:18:33
99. Romain Le Roux (Fra) Armee de Terre                                                    0:19:15
DNF. Davide Cimolai (Ita) FDJ                                                               
DNF. Arnaud Courteille (Fra) FDJ                                                            
DNF. Jérémy Maison (Fra) FDJ                                                                
DNF. Jeremy Cornu (Fra) Direct Energie                                                      
DNF. Fabien Grellier (Fra) Direct Energie                                                   
DNF. Romain Guillemois (Fra) Direct Energie                                                 
DNF. Jonathan Hivert (Fra) Direct Energie                                                   
DNF. Hector Saez Benito (Spa) Caja Rural-Seguros RGA                                        
DNF. Alessio Taliani (Ita) Androni Giocattoli - Sidermec                                    
DNF. Frederik Veuchelen (Bel) Wanty - Groupe Gobert                                         
DNF. Sébastien Delfosse (Bel) WB Veranclassic Aqua Protect                                  
DNF. Gregory Habeaux (Bel) WB Veranclassic Aqua Protect                                     
DNF. Christophe Masson (Fra) WB Veranclassic Aqua Protect                                   
DNF. Ludovic Robeet (Bel) WB Veranclassic Aqua Protect                                      
DNF. Andre Looij (Ned) Roompot - Nederlandse Loterij                                        
DNF. Branislau Samoilau (Blr) CCC Sprandi Polkowice                                         
DNF. Patryk Stosz (Pol) CCC Sprandi Polkowice                                               
DNF. Jarl Salomein (Bel) Sport Vlaanderen - Baloise                                         
DNF. Ruben Pols (Bel) Sport Vlaanderen - Baloise                                            
DNF. Michel Kreder (Ned) Aqua Blue Sport                                                    
DNF. Daniel Pearson (GBr) Aqua Blue Sport                                                   
DNF. Romain Feillu (Fra) HP BTP - Auber 93                                                  
DNF. Anthony Maldonado (Fra) HP BTP - Auber 93                                              
DNF. Flavien Dassonville (Fra) HP BTP - Auber 93                                            
DNF. Alo Jakin (Est) HP BTP - Auber 93                                                      
DNF. Julien Antomarchi (Fra) Roubaix - Lille Metropole                                      
DNF. Jeremy Cabot (Fra) Roubaix - Lille Metropole                                           
DNF. Jérémy Leveau (Fra) Roubaix - Lille Metropole