pro-cycling.org
Andaluzja: Boudat przed Modolo na otwarcie
napisał: Mateusz Dudek (2018-02-14 17:31:18).

Triumfem Thomasa Boudata (Direct Energie) zakończył się pierwszy etap wyścigu Vuelta a Andalucia Ruta Ciclista Del Sol. Z dobrej strony pokazali się kolarze CCC Sprandi Polkowice.Fot. Direct Energie/ Amelie Barbotin


Wyniki 1. etapu Vuelta a Andalucia Ruta Ciclista Del Sol

W środę na południu Hiszpanii rozpoczęła się 64. edycja wyścigu Vuelta a Andalucia Ruta Ciclista Del Sol. Na starcie liczącego cztery etapy wyścigu stanęły 22 ekipy w składach których pojawili się m.in Christopher Froome, Mikel Landa czy Luis Leon Sanchez. Zaproszenie otrzymała również ekipa CCC Sprandi Polkowice. Ponadto w barwach Delko Marseille Provence KTM wystartował Przemysław Kasperkiewicz.

Pierwszy etap liczył blisko 198 kilometrów i prowadził z Mijas do Granady. Mimo kilku podjazdów w drugiej części etapu należało spodziewać się finiszu z dużej grupy.

Niedługo po starcie zawiązała się ucieczka, w której znaleźli się: Silvan Dillier (AG2R La Mondiale), Romain Sicard (Direct Energie), Lluís Guillermo Mas (Caja Rural – Seguros RGA), Garikoitz Bravo (Euskadi – Murias) oraz Txomin Juaristi (Fundación Euskadi). Piątka dość szybko zbudowała sobie ponad 4 minuty przewagi, które utrzymywały się przez kolejne kilometry.

Wraz ze zbliżaniem się do mety peleton głównie za sprawą kolarzy Astany zaczął mocno przyśpieszać i przewaga harcowników zaczęła spadać. Niespełna 20 kilometrów przed metą, na zjeździe z Alto de la Malaha gdy przewaga liczącej już wówczas tylko trzech kolarzy prowadzącej grupki liczyła mniej niż pół minuty na samotny atak zdecydował się Dillier. Dzielnie walczący Szwajcar został złapany 12 kilometrów przed metą. Po jego złapaniu swoich szans w samotnej akcji szukali jeszcze Jon Ander Insausti (Team Euskadi) oraz Pablo Torres (Burgos-BH) jednak i im sztuka ta się nie powiodła.

O zwycięstwie zadecydował sprint z dużej grupy. Najszybszy okazał się Thomas Boudat (Direct Energie), który minimalnie pokonał Sachę Modolo (Team EF Education First-Drapac p/b Cannondale). Trzeci był Clement Venturini (AG2R La Mondiale). Z dobrej strony pokazali się też kolarze CCC Sprandi Polkowice bowiem siódmy był Jonas Koch, natomiast dziesiąty Jan Tratnik. Boudat został naturalnie pierwszym liderem 64. edycji wyścigu.