pro-cycling.org
Oman: Zwycięstwo Nathana Haasa
napisał: Mateusz Dudek (2018-02-14 16:19:27).

Nathan Haas (Katusha-Alpecin) wygrał po sprincie z małej grupy 2. etap wyścigu Tour of Oman zostając jednocześnie nowym liderem imprezy.Fot. Katusha Alpecin/ Getty Images


Wyniki 2. etapu Tour of Oman 2018

Drugi etap o długości 167 kilometrów prowadził spod Uniwersytetu Sułtana Kabusa do leżącego nad Zatoką Omańską Al-Bustan. Po drodze kolarze do pokonania mieli 4 podjazdy oznaczone jako premie górskie.

W odjeździe, który zawiązał się zaraz po starcie znaleźli się: Loic Chetout (Cofidis), Mikel Irizar (Trek-Segafredo), Fabricio Ferrari (Caja Rural-Seguros RGA) i Danny Pate (Rally Cycling). Przewaga czwórki oscylowała wokół 3-4 minut.

Wraz ze zbliżaniem się do mety przewaga stopniowo malała. 40 kilometrów przed metą gdy przewaga wynosiła już tylko 2 minuty od peletonu oderwać próbowała się grupa dziewięciu kolarzy jednak bez powodzenia.

Niespełna 25 kilometrów przed metą, na podjeździe pod Al Hamriyah z ucieczki odpadł Pate, natomiast do mocnej pracy na czele peletonu zabrali się kolarze BMC Racing Team co spowodowało, że po kolejnych 15 kilometrach trójka harcowników miała już niespełna minutę przewagi. Wraz z początkiem podjazdu pod Al Jissah jako ostatni złapany został Irizar.

Krótki ale wymagający podjazd spowodował, że na czele uformowała się licząca 15 kolarzy czołówka. Na ostatnich pięciu kilometrach atakować próbowali jeszcze Niki Tersptra (Quick-Step Floors), Alexey Lutsenko (Astana) i Greg Van Avermaet (BMC Racing Team) jednak ich akcja nie przyniosła rezultatu.

O losach etapu zdecydował więc sprint z małej grupy. W nim najlepszy okazał Nathan Haas (Katusha-Alpecin), który pokonał Van Avermaeta i Lutsenkę. Australijczyk, dla którego było to pierwsze zwycięstwo w nowych barwach został nowym liderem wyścigu.