pro-cycling.org
Polskie nazwiska w dopingowym śledztwie dot. Altopacku
napisał: Martyna M. Kobylińska (2018-02-12 23:10:35).

Aktualne we Włoszech prowadzone jest śledztwo w sprawie stosowania dopingu w młodzieżowej grupie Altopack. W toku badania sprawy pojawiły się m.in. nazwiska dwóch polskich kolarzy - Rafała Majki i Gracjana Szeląga.Fot. Bora-hansgrohe | BettiniPhoto


Jak informuje włoski dziennik "La Gazzetta dello Sport", pośród dowodów zgromadzonych w trakcie śledztwa pojawiło się m.in. nagranie z wypowiedzią dyrektora sportowego grupy Altopack, Andrei del Nisty, który twierdził, iż Rafał Majka miał przyjmować testosteron oraz hormon wzrostu w trakcie swojej współpracy z Elso Ferdianim, dyrektorem sportowym klubu Gragnano S.C., którego barwy reprezentował w latach 2008-2009. Warto jednak nadmienić, że Majka nigdy nie był bezpośrednio związany z grupą Altopack, w sprawie której toczy się rzeczone śledztwo.

Jak dalej pisze "Gazzetta", w innych dokumentach zabezpieczonych przez śledczych odnaleźć można również nazwisko Gracjana Szeląga, który w barach Altopacku ścigał się od 2014 do 2017 roku. Frediani miał namawiać Polaka do stosowania dopingu, który - pomimo początkowego oporu - w końcu zdecydował się na to.

Swoje doniesienia włoski dziennik opiera na dokumentacji prokuratury. Z liczących 114 stron akt wynika, że w Altopacku powszechnie stosowano doping, do czego zawodnicy byli zachęcani przez swoich dyrektorów sportowych. Ci również mieli dostarczać kolarzom potrzebne medykamenty.

Śledztwo w tej sprawie rozpoczęło się po nagłej śmierci Linasa Rumsasa, do której doszło w maju zeszłego roku. Krótko po tym włoska policja dokonała przeszukań podczas, których ujawniono dużą ilość różnych typów leków, insuliny, strzykawek czy środków bez oznaczeń. Znaleziono je w domu Rumsasów w Lucce, w samochodzie Rumsasa juniora oraz w domu sponsora zespołu w którym ścigał się 21-letni Litwin.