pro-cycling.org
Colombia Oro y Paz: Paluta 67. na finałowym odcinku
napisał: Magda Tkacz (2018-02-12 10:36:11).

Michał Paluta zakończył zmagania w Colombia Oro y Paz 67.miejscem na ostatnim etapie, z metą na podjeździe.

Ostatni etap kolumbijskich zmagań rozpoczął się niestandardowo, bo od oderwania się 33-osobowej ucieczki. Nie było w niej co prawda zawodników, którzy byliby zagrożeniem dla faworytów końcowej generalki, ale wciąż była to silna grupa, z kilkoma wyróżniającymi się kolarzami – np. Fernando Gaviria, Oscar Sevilla, Tao Geoghegan Hart, czy też Sebastian Henao.

Niestety „pomarańczowym” nie udało się załapać do tej ucieczki i pozostała im jazda w dużym peletonie.

Uciekinierzy wypracowali ponad 4-minutową przewagę i jak się okazało, niektórym taki zapas wystarczył, by ograć peleton. Na długim, końcowym podjeździe prowadzącym do mety, ucieczka się rozsypała i wydawało się, że Rodrigo Contreras (EPM) jest najmocniejszym z uciekinierów. Pokonał on prawie całe wzniesienie samotnie na czele, ale został doścignięty tuż przed końcem przez ostatecznego zwycięzcę etapowego, innego z uciekinierów, Dayera Quintanę (Movistar). Przyjechał on 10 sekund przed drugim na „kresce”, Eganem Bernalem (Team Sky), który przeprowadził ambitną i skuteczną akcję z topniejącej grupy zasadniczej, zapewniając sobie triumf w całym wyścigu. Trzeci w Manizales był Sebastian Henao (Team Sky).

Michał Paluta zameldował się na szczycie jako 67., kończąc 6-dniowe zmagania na 62. miejscu, najwyższym z „pomarańczowych”.

Nairo Quintana (Movistar) i Rigoberto Uran (Team EF Education First-Drapac p/b Cannondale) uzupełnili podium generalki.

Źródło: Informacja prasowa | CCC Sprandi Polkowice