pro-cycling.org
Dubai Tour: Groenewegen zaskoczył faworytów
napisał: Mateusz Dudek (2018-02-06 13:30:24).

Dylan Groenewegen (Team LottoNL-Jumbo) zwyciężył na pierwszym etapie wyścigu Dubai Tour.Fot. Dubai Tour


Wyniki 1. etapu Dubai Tour 2018

We wtorek od płaskiego etapu o długości 167 kilometrów rozpoczęła się piąta edycja wyścigu Dubai Tour. W gronie 111 kolarzy z 16 ekip, którzy przystąpili do rywalizacji znalazła się cała śmietanka specjalistów od sprintu, m.in. ubiegłoroczny zwycięzca Marcel Kittel (Katusha-Alpecin), Alexander Kristoff (UAE Team Emirates), Elia Viviani (Quick-Step Floors), John Degenkolb (Trek-Segafredo) czy Mark Cavendish (Team Dimension-Data). Na starcie zabrakło Polaków.

Niedługo po starcie od peletonu oderwali się: Daniel Teklehaimanot (Cofidis), Andrew Fenn (Aqua Blue Sport), Nathan Van Hooydonck (BMC Racing), Charles Planet (Team Novo Nordisk) i Mohammed Yousif Al Mansoori (reprezentacja ZEA), którzy stworzyli ucieczkę. Ich przewaga początkowo dość szybko rosła i po ok. 30 kilometrach wynosiła ponad 5 minut.Na czele peletonu pracowały głównie ekipy Katusha-Alpecin oraz Quick-Step Floors, które wraz z upływem kilometrów zmniejszały stratę do ucieczki.

Niespełna 25 kilometrów przed metą gdy przewaga harcowników wynosiła już mniej niż minutę na jeszcze jeden zryw zdecydowali się Fenn oraz Planet. Po kolejnych kilku kilometrach na czele z przewagą ok. 40 sekund samotnie kręcił już tylko kolarz Aqua Blue Sport. W konfrontacji z peletonem Brytyjczyk nie miał jednak większych szans i jego akcja została zakończona 10 kilometrów przed metą.

O losach etapu kończącego się na Palm Jumeraih zgodnie z przewidywaniami zdecydował sprint. W tym dość niespodziewanie najszybszy okazał się Dylan Groenewegen (Team LottoNL-Jumbo), który minimalnie pokonał Magnusa Corta Nielsena (Team Astana). Trzeci linię mety minął Elia Viviani (Quick-Step Floors). Holender dzięki zwycięstwu objął prowadzenie w klasyfikacji generalnej