pro-cycling.org
UCI pracuje na przełajową „ligą mistrzów”?
napisał: Mateusz Pikos (2018-01-13 18:50:03).

Według ostatnich doniesień przedstawiciele Międzynarodowej Unii Kolarskiej mają debatować nad połączeniem w jednym cyklu 20-25 prestiżowych imprez z przełajowego kalendarza.Fot. UCI | Graham Watson


Według założeń zabieg ten ma pomóc wypromować kolarstwo przełajowe na nowo, które według części obserwatorów cieszy się mniejszym zainteresowaniem kibiców i zawodników od czasu przejścia na kolarską emeryturę minionych herosów tejże dyscypliny, między innymi Svena Nysa czy Nielsa Alberta.

Na miejscu wyżej wspomnianych zawodników niemal natychmiast pojawili się przedstawiciele młodego pokolenia, którzy zdominowali rywalizację na szczycie. Jednak wiele osób związanych z dyscypliną zgodnie twierdzi, że minie jeszcze nieco czasu nim Mathieu Van der Poel czy Wout Van Aert będą przyciągać na trasy i przed telewizory rzesze kibiców porównywalne do tych, jakie gromadzili ich starsi koledzy w latach swej świetności.

Peter Van Den Abeele, koordynator UCI do spraw kolarstwa przełajowego, widzi problem w nieco innym miejscu. Obwinia on częściowo za to mnogość rozmaitych cyklów rozgrywanych w krajach Beneluxu. Poza pucharem świata organizowanym przez Międzynarodową Unię Kolarską rozgrywane są jeszcze zawody w ramach prestiżowych cyklów Superprestige i DVV Verzekeringen Trofee, a także nosze serie takie jak Brico Cross i Soudal Series.

Komisja Międzynarodowej Unii Kolarskiej do spraw kolarstwa przełajowego zaplanowała spotkanie, które odbędzie się podczas zbliżających się mistrzostw świata w Valkenburgu. Głównym celem spotkania ma być omówienie wizji połączenia w jednym cyklu imprez rozgrywanych jako puchar świata, Superprestige i DVV Verzekeringen Trofee.