pro-cycling.org
Mocny początek sezonu celem Ewana
napisał: Mateusz Dudek (2017-11-13 16:01:45).

Caleb Ewan zapowiada, że już podczas inaugurujących sezon wyścigów w Australii chce odnieść kilka zwycięstw.Fot. Orica-Scott/ Tim De Waele


23-letni Australijczyk sezon rozpocznie od startu w krajowym czempionacie, który rozegrany zostanie w pierwszym tygodniu stycznia. Następnie wystartuje w Santos Tour Down Under, a kampanię startów w ojczyźnie zakończy udziałem w wyścigu Towards Zero Race Melbourne.

Ubiegłoroczny sezon młody sprinter rozpoczął od zdobycia tytułu mistrza Australii w kryterium i ma nadzieję powtórzyć ten sukces w 2018 roku.

- Jestem zdecydowany wystartować w kryterium i bronić zdobytego tytułu. Powinniśmy wystawić mocny skład więc myślę, że mamy spore szanse przyznał Ewan.

Chociaż kolarz Orica-Scott jest faworytem do tytułu mistrzowskiego w kryterium, to w wyścigu o mistrzostwo ze startu wspólnego 23-latkowi może być ciężko włączyć się do walki ze względu na pagórkowaty profil trasy.

- W wyścigu ze startu wspólnego mamy sporo opcji. Mam nadzieję, że tegoroczna trasa będzie nieco łatwiejsza, a podjazdy nie rozerwią peletonu i o zwycięstwie zdecyduje finisz z grupy - ocenił Australijczyk.

Ewan chciałby aby wyścig potoczył się tak aby to na niego pojechała drużyna gdyż szansa startów w dalszej części sezonu w mistrzowskim trykocie byłaby wielką nobilitacją dla młodego kolarza.

- Noszenie koszulki mistrzowskiej jest wielkim zaszczytem. W ciągu sezonu nie startujemy w zbyt wielu kryteriach dlatego nie mam okazji zakładać koszulkę mistrzowską, a moim marzeniem jest jeździć w niej podczas wyścigów - przyznał kolarz Orica-Scott.

Gdyby powiódł mu się plan zdobycia tytułu to pierwsza okazja do zaprezentowania się w mistrzowskim trykocie nadarzyła by się podczas Tour Down Under gdzie będzie miał szansę zmierzyć się z takimi tuzami sprintu jak Peter Sagan czy Andre Greipel, który ma na koncie 16 etapowych zwycięstw w tym wyścigu.

Ewan dwa ostatnie sezony rozpoczynał od zwycięstw w poprzedzającym pierwszy w sezonie WorldTourowy wyścig, kryterium People's Choice. Jeśli chodzi o Santos Tour Down Under to w ciągu dwóch sezonów 23-latek sięgnął po sześć etapowych triumfów. Obecność w przyszłorocznej edycji Sagana czy Greipela zapewne spowoduje, że Australijczykowi nie będzie łatwo o kolejne zwycięstwa.

- Oczywiście chciałbym powtórzyć wynik z zeszłego sezonu, ale niewątpliwie będzie bardzo ciężko wygrać cztery etapy i People's Choice. W najbliższej edycji Tour Down Under stricte sprinterskie będą tylko trzy etapy. Patrząc na profile, najbardziej odpowiadać będą mi pierwsze dwa oraz ostatni etap - stwierdził Australijczyk.

Ewan kampanię startów w ojczyźnie zakończy występem 25 stycznia w Towards Zero Race Melbourne. W sezonie 2017 zakończył ten wyścig na piątym miejscu.

- Bardzo chciałbym przed opuszczeniem Australii wygrać wyścig w Melbourne. To zdecydowanie jeden z moich najważniejszych celów na początek sezonu. To naprawdę szybki wyścig, który ma płaską trasę. Wyścig ten ma spory potencjał. Jest stworzony dla sprinterów i powinien przyciągnąć duże nazwiska - ocenił Ewan.