pro-cycling.org
Eusebio Unzue: Bruk jest zbyt niebezpieczny
napisał: Mateusz Pikos (2017-10-20 00:00:17).

Nie milkną echa prezentacji przyszłorocznej Wielkiej Pętli, która miała miejsce kilka dni temu. Tym razem głos w tej sprawie zabrał dyrektor generalny Movistaru. Zdaniem Hiszpana odcinki wyłożone brukiem są zbyt niebezpieczne.Fot. Movistar Team


Sprawa dotyczy 9. etapu przyszłorocznego wyścigu dookoła Francji. Kolarze będą musieli wówczas stawić czoła 22 kilometrom dróg pokrytych tzw. „kocimi łbami”. Dyrektor generalny jedynej hiszpańskiej ekipy na szczeblu World Touru nie kryje niezadowolenia z faktu powrotu bruku na trasę La Grande Boucle po trzech latach nieobecności takich odcinków.

- Nie rozumiem tego. To jest niebezpieczne - grzmi Eusebio Unzué w rozmowie z francuskim L’Equipe. - Kolarstwo jest samo w sobie ryzykownym sportem, bruk ryzyko te pomnaża. Powinien być na Paris-Roubaix.

Po raz ostatni bruk towarzyszył Wielkiej Pętli podczas 4. etapu Touru w 2015 roku. Na szczęście etapowi z Seraing do Cambrai nie towarzyszyły dramatyczne wydarzenia. Jednak rok wcześniej podobny etapa w połączeniu z niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi zebrał pokaźne żniwo. 5. etap 101. edycji francuskiego Grand Touru okazał się między innymi ostatnim dla Chrisa Froome’a.

Jednakże w ogólnym rozrachunku trasa przyszłorocznego Touru zdaniem Eusebio Unze sprzyja liderowi jego zespołu, którym będzie Nairo Quintana - Myślę, że to jest dobra trasa dla Nairo. Uwzględniając wszelkie trudności powinien zostać nagrodzony w lipcu - wyjaśnia dyrektor Movistaru. - Bruk niekoniecznie jest przeszkodą dla niego. W 2015 roku dobrze się spisał. Zajął 23. miejsce i nie poniósł strat.