pro-cycling.org
David Lappartient wybrany na prezydenta UCI
napisał: Martyna M. Kobylińska (2017-09-21 13:30:12).

W ramach trwających w Bergen szosowych mistrzostw świata odbyło się zgromadzenie delegatów Międzynarodowej Unii Kolarskiej, podczas którego wybrano nowego prezydenta federacji. Został nim David Lappartient, który zastąpi na tym stanowisku Briana Cooksona.

Zgromadzeni na sali deleganci dysponowali w sumie 45 głosami, a 37 spośród nich otrzymał Francuz David Lappartient. Zaledwie 8 głosów oddano na urzędującego przez ostatnią kadencję Brytyjczyka Briana Cooksona, choć ten jeszcze niedawno w jednym z wywiadów deklarował, że jest pewny uzyskania przynajmniej 2/3 całej puli głosów.

Cookson, który pokonał poprzedniego prezydenta UCI Pata McQuaida podczas wyborów w 2013 roku, w połowie marca zadeklarował, że będzie ubiegać się o reelekcję. Nie spodziewał się wówczas, że będzie miał poważną konkurencję, jednak Lappartient złożył swoją kandydaturę na 24 godziny przed upływem terminu jej złożenia określonym na 21 czerwca.

Lappartient, który w ostatnich latach łączył funkcję prezydenta Europejskiej Unii Kolarskiej oraz wiceprezydenta UCI, w swoim programie wyborczym deklarował pięć głównych postulatów:

- wzmocnienie autorytetu szefa UCI i zapewnienie mu prawdziwego przywództwa,
- pomoc UCI narodowym federacjom,
- podniesienie kolarstwa do rangi sportu XXI wieku,
- opracowanie ambitnej wizji dla profesjonalnego kolarstwa,
- zapewnienie wiarygodności sportowej i ochrona zawodników.

Fot. UEC