pro-cycling.org
TdF2017: 14. etap dla Michaela Matthewsa
napisał: Martyna M. Kobylińska (2017-07-15 19:10:19).

Australijczyk Michael Matthews z Team Sunweb zgarnął zwycięstwo na 14. etapie Tour de France, pokonując na wiodącym pod górę finiszu Belga Grega van Avermaeta (BMC Racing Team). Na pozycję lidera wyścig powrócił Christopher Froome (Team Sky).Fot. ASO/Alex BROADWAY


Lista startowa i trasa Tour de France 2017
Wyniki 14. etapu Tour de France 2017

Peleton opuścił Pireneje, więc w sobotę było już zdecydowanie łagodniej. Kolarze do pokonania mieli nieco ponad 180-kiloemtrowy odcinek rozciągający się pomiędzy Blagnac, a Rodez. Sporo małych interwałów, ale premie górskie tylko dwie, w dodatku 3. kategorii - na Cote du viaduc du Viaur (131 km; kat. 3; dł. 2,3 km; śr. 7%) oraz Cote de Centres (145 km; kat. 3; dł. 2,3 km; śr. 7,7%)

Akcję dnia stworzyli Thomas Voeckler (Direct Energie), Timo Roosen (LottoNL-Jumbo), Thomas De Gendt (Lotto Soudal) i Maxime Bouet (Fortuneo-Oscaro) i Reto Hollenstein (Katusha-Alpecin), którym udało się zgromadzić skromny, 3-minutowy zapas nad peletonem.

Pierwszy z premiowanych podjazdów nie zmienił zbyt wiele w sytuacji wyścigu, ale na drugim z nich z ucieczki odpadli Hollenstein, Roosen i Bouet. Tymczasem Voeckler i De Gendt parli ambitnie przed siebie, ale na 30 kilometrów przed metą ich losy się podzieliły. Belg podkręcił tempo i zostawił Francuza za swoimi plecami. Być może liczył, że na jadąc na solo będzie miał większe szanse na etapowy sukces, ale nic z tych rzeczy. 13 kilometrów przed metą peleton go złapał.

Ponownych prób ataku próbowali kolarze Katushy - najpierw Tony Martin, a chwilę później Maurtis Lammertink. Do młodego Holendra doskoczyli jeszcze Damiano Caruso (BMC Racing), Niklas Arndt (Team Sunweb) i Pierre Luc Perichon (Fortuneo - Oscaro), ale odjazd nie przetrwał.

Meta 14. etapu wyznaczona była na końcu krótkiego, dość sztywnego podjazdu. Tam walka o zwycięstwo rozegrała się pomiędzy olimpijskim mistrzem Gregiem van Avermaetem (BMC Racing Team), a Michaelem Matthewsem (Team Sunweb), jednak ten drugi nie pozostawił złudzeń, to że to on jest tym razem najsilniejszy i pewnie przekroczył linię mety jako pierwszy.

14. etap przyniósł także zmianę w klasyfikacji generalnej wyścigu, w której na pozycję lidera powrócił Chris Froome (Team Sky). Brytyjczyk przekroczył linię mety w pierwszej grupie, podczas gdy jadący w maillot jaune Fabio Aru (Astana) stracił do niego 24 sekundy.