pro-cycling.org
Adrien Costa zawiesza karierę
napisał: Mateusz Dudek (2017-07-14 22:16:14).

Dwukrotny wicemistrz świata juniorów w jeździe na czas, Adrien Costa podjął decyzję o zakończeniu sezonu. 19-letni Amerykanin przyznał, że potrzebuje rozbratu z kolarstwem.Fot. Axeon Hagens Berman


Drugi kolarz zeszłorocznego Tour of Utah nie startował od kwietnia kiedy to w skutek obrażeń poniesionych w kraksie podczas wyścigu Tour of the Gila zmarł jego kolega z ekipy Axeon Hagens Berman, Chad Young. Teraz niezwykle obiecująco zapowiadający się kolarz dość niespodziewanie ogłosił rozbrat z kolarstwem. Swoją decyzję tłumaczy potrzebą odpoczynku i znalezienia równowagi pomiędzy kolarstwem a resztą życia.

- To była niezwykle trudna decyzja, ale dla mojego osobistego rozwoju jest to najlepsze rozwiązanie. Chcę poświęcić trochę czasu na inne rzeczy w życiu i znaleźć równowagę pomiędzy sportem, który kocham a resztą mojego życia. Cały czas marzę o tym aby się ścigać w zawodowym peletonie, ale w moim wieku ważne jest aby pamiętać, że ma się jeszcze czas i nie podejmować zbyt szybko ważnych życiowych decyzji - przyznał Amerykanin.

Teraz 19-latek zamierza odpocząć m.in. poprzez podróżowanie po świecie. Zapewnia jednak, że nie jest to koniec jego kariery i ma zamiar wrócić do kolarstwa.

- Wolny czas zamierzam poświęcić na studiowanie i podróżowanie po Europie. Potrzebuję czasu i przestrzeni aby spokojnie zaplanować przyszłość. Jest kilka celów które chciałby osiągnąć tylko w kolarstwie ale i w życiu prywatnym, dlatego muszę mieć pewność podejmując zanim podejmę jakieś wiążące decyzje. Jestem niezwykle wdzięczny swojej ekipie za zrozumienie i wsparcie jakie od nich otrzymałem. Już nie mogę się doczekać momentu w którym ponownie będę gotowy wrócić do kolarstwa - powiedział Costa.

Costa barwy Axeon Hagens Berman reprezentuje od 2016 roku. Jego największymi sukcesami w dotychczasowej karierze było, oprócz wspomnianego wcześniej drugiego miejsca w Tour of Utah 2016, trzecie miejsce Tour de l'Avenir 2016 oraz dwukrotnie zdobyty tytuł wicemistrza świata juniorów w jeździe indywidualnej na czas (2014,2015). W końcówce ubiegłego sezonu 19-latek dostał szansę zaprezentowania swoich umiejętności jako stażysta w ówczesnej ekipie Etixx Quick-Step.