pro-cycling.org
TdF2017: Barguil triumfuje w Dzień Bastylii
napisał: Martyna M. Kobylińska (2017-07-14 17:39:48).

W dniu narodowego święta Francji po etapowe zwycięstwo na mecie w Foix sięgnął Warren Barguil (Team Sunweb), pokonując na finiszu Nairo Quintanę (Movistar) i Alberto Contadora (Trek-Segafredo). Pozycję lidera wyścigu utrzymał Fabio Aru (Astata), który dotarł na kresce w trzeciej grupce, razem z największym rywalem Chrisem Froomem (Team Sky).Fot. ASO/Pauline Ballet


Lista startowa i trasa Tour de France 2017
Wyniki 13. etapu Tour de France 2017

W Dniu Bastylii zawodnicy rywalizujący w Tour de France mieli do pokonania krótki, ale wymagający odcinek. Na liczącej ledwie 101 kilometrów trasie znalazły się trzy premiowane, pirenejskie podjazdy -Col de Latrape (31 km; kat. 1; dł. 5,6 km; śr. 7,3%), Col d'Agnes (46,5 km; kat. 1; dł. 10 km; śr. 8,2%) i Mur de Peguere (74 km; kat. 1; dł. 9,3 km; śr. 7,9%, maks. 18%). Z ostatniego z nich do mety prowadził długi zjazd.

Na trasę kolarze wyruszyli tuż przed godziną 15, a chwilę po sygnale do startu ostrego zaczęły się ataki. Jako pierwsi ruszyli dzielni Francuzi, Thomas Voeckler (Birect Energie) i Warren Barguil (Team Sunweb), ale akcja się nie powiodła. Kolejną zawiązali więc Sylvain Chavanel (Direct Energie), Philippe Gilbert (QuickStep Floors) i Alessandro De Marchi (BMC Racing Team). Trio jako pierwsze rozpoczęło wspinaczkę od pierwszy z podjazdów, ale tam jej losy się podzieliły. Na prowadzeniu ostał się sam De Marchi, który zdołał minąć górską premię i zjechać ze wzniesienia, nim wyprzedzili go kontratakujący z peletonu Mikel Landa (Team Sky) i Alberto Contador (Trek-Segafredo).

W odpowiedzi na akcję dwóch Hiszpanów, z grupy zasadniczej wyskoczyli kolejni kolarze. Tym razem czterech - Nairo Quintana (Movistar), Michał Kwiatkowski (Team Sky), Alexis Vuillermoz (AG2R La Mondiale) i ponownie Warren Barguil.

Na szczycie Col d'Agnes prowadzący Contador i Landa mieli pół minuty zapasu nad goniącymi Barguilem, Kwiatkowskim i Quintaną, którz odczepili chwilę wcześniej Vuillermoza. Grupa lidera traciła ponad 2 i pół minuty.

Wspinaczka pod Mur de Peguere wprowadziła nieco zmian do sytuacji. Prowadząca dwójka początkowo powiększyła nieco przewagę nad Quintaną i Barguilem, zaś Kwiatkowski zwolnił tempo by zaczekać na swojego lidera Chrisa Froome'a.

Kolarze mozolnie podjeżdżali pod ostatnie wzniesienie. Dwie pierwsze dwójki zjechały się przed osiągnięciem szczytu, wspólnie rozpoczynając zjazd. W takim zestawieniu dotarli już do mety i między sobą rozegrali finisz. Po wyjeździe z ostatniego zakrętu, tuż przed metą, lepsze przyspieszenie złapał Barguil, odnosząc etapowe zwycięstwo na rodzimym wyścigu w niezwykle ważnym dla swojego kraju dniu.

Gdy czołówka walczyła o sukces, ze spóźnionej o blisko 2 minuty grupy Froome'a wyskoczyli Daniel Martin (QuickStep Floors) i Simon Yates (Orica-Scott), nadrabiając kilka sekund do klasyfikacji generalnej.