pro-cycling.org
Ralf Matzka z pozytywnym testem antydopingowym
napisał: Artur Pierzyński (2017-07-12 16:13:56).

Szef zespołu Bora-Hansgrohe Ralph Denk ujawnił, że były zawodnik drużyny Ralf Matzka otrzymał pozytywny wynik testu antydopingowego przeprowadzonego w marcu 2016 roku. Test wykazał obecność tamoxifenu.Fot. Bora-Argon18

Tamoxifen to lek antyestrogenny, zwiększający produkcję testosteronu, który jest stosowany w leczeniu raka piersi. W oświadczeniu Ralpha Denka możemy przeczytać, że pozytywny wynik został najprawdopodobniej spowodowany zanieczyszczoną wodą, a zespół zdecydował się nie ujawniać wcześniej informacji, żeby chronić sportowca.

Aktualnie Matza się już nie ściga - z ekipą Bory związany był od 2013 do końca zeszłego roku. Pomimo uzyskania pozytywnego wyniku nie został zawieszony przez Międzynarodową Unię Kolarską.

- Po dokładnej analizie badań ekspertów, zespół Bora-Argon 18 zdecydował się nie ujawniać wyników testu w trakcie trwającego dochodzenia w celu ochrony zawodnika - brzmi oświadczenie. - Dochodzenie prowadzone przez frankfurcką prokuraturę zostało z powodu podejrzeń zamknięte we wrześniu 2016 roku. Do dziś nie zawieszono zawodnika, ani nie został on zdyskwalifikowany przez UCI, która wszczęła postępowanie wewnętrzne i podjęła działania prawne. Na podstawie raportów ekspertów i zebranych faktów oczekujemy uniewinnienia. W trakcie trwania dochodzenia zespół nie przedstawi kolejnych oświadczeń w tej sprawie.