pro-cycling.org
Adriano Malori kończy zawodową karierę
napisał: Martyna M. Kobylińska (2017-07-10 14:31:23).

Podczas specjalnie zwołanej dziś konferencji prasowej zespołu Movistar jej zawodnik, Adriano Malori, poinformował o zakończeniu zawodowej kariery.Fot. MovistarTeam


Powodem takiej, a nie innej decyzji Maloriego jest stan zdrowia. Włoch nie zdołał powrócić do pełni sprawności po ciężkim wypadku, jakiemu uległ w drugiej połowie stycznia na trasie 5. etapu Tour de San Luis. Do wspomnianej kraksy doszło 30 kilometrów przed metą i wzięła w niej udział znaczna część peletonu. Malori miał największego pecha, doznając poważnego urazu głowy, częściowego niedowładu i złamania obojczyka. Natychmiastowo został przetransportowany do szpitala, gdzie wprowadzono go na kilka dni w stan śpiączki farmakologicznej. Dopiero po kilku tygodniach lekarze wyrazili zgodę na jego lot do Europy gdzie kontynuował leczenie oraz długą rehabilitację.

Mimo wszytko Malori robił wszystko, by powrócić do peletonu i udało mu się to jeszcze jesienią tego samego roku. Wziął wówczas udział w kilku wyścigach, jednak podczas rozgrywanego pod koniec września Mediolan-Turyn ponownie zaliczył upadek, raz jeszcze łamiąc obojczyk.

W tym roku włoski kolarz, trzykrotny mistrz swojego kraju w jeździe na czas, stanął na starcie dwóch wyścigów - Volta ao Alentejo oraz Vuelta a Castilla y Leon - jednak w obu przypadkach wycofywał się z rywalizacji w trakcie 1. etapu.

Ostatecznie podjął on decyzję o zakończeniu swojej kariery. Jak mówił na dzisiejszej konferencji, nie jest on w stanie powrócić na poziom pozwalający mu ścigać się w zawodowym peletonie.

Malori swoją przygodę z zawodowym peletonem rozpoczął w wieku 23 lat podpisując kontrakt z Lampre, gdzie spędził trzy lata. Przez ostatnie trzy i pół roku związany był zaś z Movistarem. W trakcie stosunkowo krótkiej kariery sięgnął po kilka znaczących sukcesów - triumfował na etapach takich wyścigów jak Vuelta a Espana, Tirreno-Adriatico oraz w klasyfikacji generalnej Bayern Rundfahrt. W 2015 wywalczył srebrny medal szosowych mistrzostw świata w swojej koronnej konkurencji - jeździe indywidualnej na czas.