pro-cycling.org
Norwegia: Pieter Weening pierwszy w Lillehammer
napisał: Martyna M. Kobylińska (2017-05-19 21:27:58).

Zwycięstwem Pietera Weeninga (Roompot - Nederlandse Loterij) zakończył trzeci odcinek tegorocznej odsłony Tour of Norway. Holender przejął również prowadzenie w klasyfikacji generalnej wyścigu.Fot. Tour of Norway


Wyniki 3. etapu Tour of Norway 2017

Na dystansie 192 kilometrach rozgrywał się trzeci etap wyścigu po szosach Norwegii. Trasa wiodła po pagórkach, kierując peleton z Hamar do Lillehammer, rodzinnej miejscowości Edvalda Boassona Hagena. Choćby z tego powodu Norweg z Team Dimension Data zapewne mocno liczył na walkę o etapowe zwycięstwo, jednak droga do tego była daleka.

W przewodzącym przez większość dnia odjeździe kręcili Vegard Breen (Joker Icopal), Sebastien Delfosse (WB Veranclassic Aqua Protect), Philip Lindau (Team Coop), Lluis Mas Bonet (Caja Rural-Seguros RGA), Sjoerd Van Ginneken (Roompot - Nederlandse Loterij) oraz Preben Van Hecke (Sport Vlaanderen - Baloise). Przewaga szerokiej w składzie grupy wynosiła blisko 5 minut w najlepszym dla niej momencie i na tym poziomie się ustabilizowała na dłuższy czas.

W drugiej połowie trasy kolarze trzykrotnie pokonywali liczącą 20 kilometrów rundę z jednym podjazdem. Na ostatnim ze zjazdów do czołówki przeskoczyć spróbował Boasson Hagen, ale jego próba się nie powiodła. Po nim szczęścia w podobnej akcji spróbowali Jack Haig, Robert Power i Simon Gerrans (wszyscy trzej Orica-Scott), Andreas Vangstad (Team Sparebanken Sor), Pieter Weening (Roompot - Nederlandse Loterij) oraz Sander Armée (Lotto Soudal), i tym razem się udało.

Na ostatnie 10 kilometrów jako pierwsza wjechała więc dość spora grupa, z której następowały próby odjazdów. Decydującego dla losów etapu podjął się Weening, który ruszył mocno do przodu na finałowym kilometrze i zyskał przewagę nad rywalami. Holender zdołał osiągnąć metę jako pierwszy, odnosząc zwycięstwo i przejmując prowadzenie w wyścigu. Chwilę po zawodników Roompotu metę minęli Sander Armee (Lotto Soudal) i Simon Gerrans (Orica-Scott).

Spośród zawodników CCC Sprandi Polkowice najlepszym dziś był Jakub Kaczmarek, finiszujący na 31. pozycji ze stratą ponad minuty do Weeninga.