pro-cycling.org
Giro: Fraile wygrywa z ucieczki
napisał: Magda Tkacz (2017-05-17 18:25:55).

Jeden z najcięższych etapów Giro d' Italia zakończył się zwycięstwem Omara Fraile (Dimension Data), który na mecie zameldował się jako pierwszy z kilkuosobowej wycieczki. Na pozycji lidera utrzymał się Tom Dumoulin (Team Sunweb).Fot. Giro d'Italia


Zapowiedź drugiego tygodnia Giro d'Italia 2017
Wyniki 11. etapu Giro d'Italia 2017

Odcinek 11. Giro d'Italia liczył 161 kilometrów i wiódł poprzez cztery wymagające podjazdy. Etap zaliczany do górskich od początku toczył się intensywnie, póki kolarze nie rozpoczęli wspinaczki pod Passo della Consuma. Peleton prowadzony do tej pory przez Movistar, podzielił się na liczne grupki, a z przodu wyłoniła się 25- osobowa ucieczka.

W czołowej grupce znaleźli się: Andrey Amador (Movistar), Tanel Kangert (Astana), Dario Cataldo (Astana), Giovanni Visconti (Bahrain-Merida), Hubert Dupont (AG2R-La Mondiale), Matteo Montaguti (AG2R-La Mondiale), Ben Hermans (BMC), Pierre Rolland (Cannondale-Drapac), Hugh Carthy (Cannondale-Drapac), Davide Villella (Cannondale-Drapac), Ivan Rovny (Gazprom-Rusvelo), Maxime Monfort (Lotto Soudal), José Joaquin Rojas (Movistar), Ruben Plaza (Orica-Scott), Martijn Keizer (LottoNL-Jumbo), Omar Fraile (Dimension Data), Philip Deignan (Team Sky), Laurens ten Dam (Team Sunweb), Rui Costa (UAE Team Emirates), Simone Petilli (UAE Team Emirates), a Tomasz Marczyński (Lotto - Soudal).

Przewaga bez problemu sięgnęła 2 minut, ale Landzie i Frailemu było wciąż mało. Oderwali się, zwiększając różnicę do 5 minut nad liderem Tomem Dumoulinem (Team Sunweb). Na ostatnim podjeździe pod Monte Furmalo ucieczka ponownie jechała razem, a zawodnicy w peletonie pilnowali, aby przewaga Andrey'a Amadora nie wzrosła powyżej 3 minut na mecie, ponieważ objąłby prowadzenie w generalce.

Podjazd zweryfikował uczestników ucieczki, co prawda doścignięto Landę i Frailego, ale wielu kolarzy nie wytrzymało tempa i odpadło z czołowej grupki. Niedługo po tym pojawiły się kolejne ataki, między innymi de Plus, Costa i Rolland, a po chwili dołączył do nich ponownie Omar Fraile.

Ostatecznie do mety podążali Fraile, Rolland, Costa i Kangert, a różnica między kolejną grupką wynosiła już bardzo niewiele. Wysiłek zawodnika Dimension Data został wynagrodzony i Omar Fraile został zwycięzcą 11. etapu, wyprzedzając Costę i Rollanda. Liderem pozostał Tom Dumoulin.