pro-cycling.org
Wspinaczka na Stelvio zagrożona?
napisał: Mateusz Dudek (2017-05-11 21:40:47).

Podczas 16. etapu Giro d’Italia kolarze mają zaplanowaną wspinaczkę m.in. na Passo Dello Stelvio. Panujące tam jednak warunki, stawiają pod coraz większym znakiem zapytania możliwość poprowadzenia etapu przez przełęcz.Fot. LaPresse


Etap szesnasty, który zaplanowany jest na 23 maja, zapowiada się bardzo ciekawie. Kolarze będą mieli do pokonania 222 kilometry z Rovetty do Bormio a po drodze czekają ich wspinaczki na słynne przełęcze Passo del Mortirolo, Passo dello Stelvio oraz Umbrailpass. Stelvio ma też być najwyższym punktem w którym znajdą się kolarze podczas 100. edycji Giro, dlatego zaplanowana została tam premia Cima Coppi.

Plany może jednak storpedować pogoda, a dokładniej śnieg, który wciąż zalega na szczycie w bardzo dużej. Organizatorzy od kilku dni walczą z niesprzyjającymi warunkami, udrażniając przejazd przez drogę, którą poruszać mają się kolarze. Niestety, według prognoz w kolejnych dniach dalej mogą występować opady, dlatego trzeba liczyć się z tym, że walka o rozegranie etapu po pierwotnie zaplanowanej trasie będzie toczyć się do samego końca.

Nie jest to pierwszy przypadek, kiedy wspinaczka na Stelvio może zostać anulowana z powodu śniegu. Taka sytuacja miała już miejsce w 1967, 1984, 1988 czy 2013 roku.