pro-cycling.org
La Fleche Wallone: Triumf Van Der Breggen, Niewiadoma 3.
napisał: Magda Tkacz (2017-04-19 15:31:08).

Finalny podjazd pod Mur de Huy rozstrzygnął zmagania pań w Walońskiej Strzale na rzecz mistrzyni Europy Anny Van Der Breggen (Boels Dolmans Cycling Team). Tuż za Holenderką finiszowała jej klubowa koleżanka Elizabeth Deignan, a podium dopełniła wspaniała Katarzyna Niewiadoma (WM3 Pro Cycling).Fot. Boels - Dolmans


Lista startowa i trasa La Fleche Wallone 2017
Wyniki La Fleche Wallone 2017

Kobieca edycja Walońskiej Strzały liczyła 120 kilometrów, a podczas tego dystansu Mur de Huy panie podjeżdżały dwukrotnie. Na starcie stanęło 139 zawodniczek, z czego aż 6 Polek: Katarzyna Niewiadoma (WM3 Pro Cycling), Anna Plichta (WM3 Pro Cycling), Eugenia Bujak (BTC City Ljubljana), Katarzyna Pawłowska (Boels Dolmans), Agnieszka Skalniak (Astana Women's Team) oraz Małgorzata Jasińska (Cylance Pro Cycling).

Akcja dnia rozpoczęła się po 20. kilometrze, w ucieczkę zaplątały się Katia Ragusa (Bepink Cogeas), Sofie de Vuyst (Lares-Waouwdeals), Allie Dragoo (Cervelo-Bigla) i Anisha Vekemans (Ale Cipollini). Zawodniczki zdołały osiągnąć 3 minuty przewagi, ale rywalki w peletonie cały czas kontrolowały odjazd. Niestety w między czasie w grupie zasadniczej zdarzyła się kraksa, w której ucierpiała Anna Plichta.

Silny wiatr zweryfikował możliwości uciekinierek, przez co czołówka rozpadła się na pół, a przewaga znacznie się zmniejszyła. Prowadzące wciąż Sofie de Vuyst i Allie Dragoo zostały wzmocnione przez kontratakującą z peletonu Asleigh Moolman-Pasio (Cervelo-Bigla). Panie po raz pierwszy pokonywały wspinaczkę pod Mur de Huy, a w peletonie pozostało niespełna 40 zawodniczek, gdy do mety było jeszcze blisko 30 kilometrów.

Podjazd zniwelował przewagę, a w grupce nie zabrakło faworytek, które przez swoje teamy zostały wyznaczone na liderki. Pojawiało się wiele ataków i prób odjazdu, ale rywalki nie chciały pozwolić na kolejną ucieczkę. Dopiero na 6 kilometrów do mety, kiedy to zaatakowała Niewiadoma, na jej kole utrzymała się jedynie Elizabeth Deignan (Boels Dolmans). Duet szybko prześcignął wciąż jadące na czele zawodniczki.

Do Niewiadomej i Deignan dołączyła Anna Van Der Breggen (Boels-Dolmans), która nie tylko dojechała, ale i odjechała im na ostatnim podjeździe pod Mur de Huy. Na Holenderkę nie było już mocnych i sięgnęła po kolejne zwycięstwo w klasyku, Deignan musiała się zadowolić 2. miejscem, a Niewiadoma 3.