pro-cycling.org
Maglia Ciclamino powraca na Giro d'Italia
napisał: Mateusz Pikos (2017-04-19 11:15:11).

Koszulka najaktywniejszego zawodnika Giro d’ Italia niejednokrotnie w swej historii zmieniała barwę. Po 8 latach przerwy zawodnik z największą liczbą punktów będzie startował w Maglia Ciclamino. Fundatorem trykotu w kolorze fioletu została firma Segafredo Zanetti.


Fot. RCS Sport


Kolarze pierwszy raz mieli okazję rywalizować w klasyfikacji punktowej w 1958 roku. Jednak dopiero podczas dziesiątej edycji, w której kolarze gromadzili punkty otrzymała ona charakterystyczną koszulkę. W latach 1967-69 miała ona kolor czerwony, a od 1970 roku najaktywniejszy zawodnik nosił na swych barkach Maglia Ciclamino.

Rekordzistami pod względem wygranych w klasyfikacji punktowej są Francesco Moser i Giuseppe Saronni. Legendy włoskiego kolarstwa lat 70. I 80. XX wieku zdobywały Maglia Ciclamino czterokrotnie. Tuż za ich plecami uplasował się super sprinter Mario Cippolini, który miał okazję trzykrotnie kończyć rodzimy Tour z koszulką najaktywniejszego na swym koncie.

W 2010 roku liderzy klasyfikacji punktowej ponownie mieli okazję walczyć o czerwoną koszulkę. Po zmianie koloru na czerwony koszulkę mieli okazję zdobyć kolarze tacy jak: Cadel Evans, Michele Scarponi, Joaquim Rodríguez czy Mark Cavendish. W ostatnich dwóch latach zwycięzcą klasyfikacji był Giacomo Nizzolo, co ciekawe Włoch nie wygrał dotychczas żadnego etapu Giro d’Italia.