pro-cycling.org
Czy Sagan ma szansę wygrać Tour de France?
napisał: Artur Pierzyński (2017-04-18 19:28:19).

Peter Sagan (Bora-Hansgrohe) rozpoczął swoją zawodową karierę w kolarstwie szosowym w 2010 roku w zespole Liquigas-Doimo. Zdaniem jego byłego szefa, Roberto Amadio, Słowak ma szansę wygrać Tour de France jeśli wystarczająco mocno się poświęci.Fot. Bora-hansgrohe | Mario Stiehl


- To oczywiste, że musiałby zmodyfikować swoją sylwetkę, trochę się wycieniować równocześnie tracąc trochę mocy, ale teraz po prostu wykorzystuje swoje naturalne atuty. Daje zawsze świetny show i wygrywa wyścigi - powiedział Amadio. - Pracując nad sobą mógłby wygrać Tour de France. Musiałby poprawić jazdę na czas i jazdę na podjazdach, ale to złożony temat. Musiałby być sprytny jak Bradley Wiggins i dopuścić się ogromnych poświęceń modyfikując swoje ciało.

Jeśli okaże się, że ASO (Amaury Sport Organisation) przy organizacji wyścigów pójdzie w stronę agresywnych, technicznych etapów z jazdą pod wiatr albo finiszów poprzedzonych ostrymi zjazdami Sagan może mieć wyraźną przewagę nad rywalami.

- Gdyby zachował moc przy wadze mniejszej o 4 kilogramy mieliby problem, żeby zgubić go na podjeździe, ale to ogromne poświęcenie fizyczne i mentalne i nie wiem czy to jest tego warte.

Peter Sagan skupiał się raczej nad klasycznymi wyścigami jednodniowymi wygrywając choćby w zeszłym roku Ronde van Vlaanderen. Mimo to przez ostatnie pięć lat podczas Tour de France jeździł w zielonej koszulce lidera klasyfikacji punktowej. Amadio uważa, że 27-letni Słowak powinien niebawem podjąć decyzję, jeśli chce zająć czołową lokatę w klasyfikacji generalnej.

- Jeśli chce się ścigać do wieku 33 lat, powinien zdobyć tytuł w okresie pomiędzy 29., a 32. rokiem życia, kiedy jego organizm będzie w najlepszej kondycji. To idealny okres dla kolarza - powiedział Amadio.