pro-cycling.org
Tour of the Alps: Dennis wygrywa skrócony etap
napisał: Mateusz Dudek (2017-04-18 15:44:24).

Rohan Dennis (BMC Racing Team) zwyciężył na drugim etapie wyścigu Tour of the Alps. Nowym liderem został Thibaut Pinot (FDJ).Fot. Tour of the Alps


Wyniki 2. etapu Tour of the Alps 2017

Drugi etap wyścigu Dookoła Alp miał pierwotnie rozpocząć się w Innsbrucku i liczyć 181 kilometrów. Jednak ze względu na opady śniegu na przełęczy Brennero, na którą kolarze mieli wspinać się od startu zdecydowano aby skrócić etap. I tak punktualnie w południe kolarze ruszyli z Vipiteno aby zmagania zakończyć w Innervillgraten, mierząc się po drodze z kilkoma podjazdami. Po zmianach dystans etapu liczył 140 kilometrów.

Kilka kilometrów po starcie zawiązała się ucieczka, w której znaleźli się: Pascal Ackermann (Bora-hansgrohe), Patrick Gamper (Tirol Cycling Team), Nicolo Salvietti (Sangemini-MG.Kvis) oraz Simone Velasco (Bardiani-CSF). Nie udało im się jednak zbudować zbyt dużej przewagi, która maksymalnie osiągnęła poziom 2 minut po przejechaniu około 50 kilometrów.

Czujny peleton stopniowo zmniejszał stratę i wchłonął ucieczkę 28 kilometrów przed metą, u podnóża podjazdu pod górę Justina. Chwilę potem na atak nastąpiły kolejne ataki. Z przodu znalazło się trzech kolarzy jednak po chwili na czele samotnie kręcił już tylko Alexander Foliforov (Gazprom-RusVelo), do którego za szczytem podjazdu dołączyli Mikel Landa (Team Sky), Stefano Pirazzi (Bardiani-CSF) oraz Ilia Koshevoy (Willier Triestina). Czołowej piątce, gdyż w międzyczasie przeskoczyć do czołówki udało się jeszcze Damiano Caruso (BMC Racing Team), udało się wypracować kilkadziesiąt sekund przewagi nad peletonem w którym gonić próbowała ekipa lidera czyli Astana.

15 kilometrów przed metą ataku spróbował jeszcze Pirazzi, który początkowo zdobył około 20 sekund przewagi nad czwórką oraz około minuty nad peletonem, jednak po kolejnych 7 kilometrach na czele ponownie mieliśmy całą piątkę z niespełna półminutową przewagą.

Szybko zbliżający się peleton spowodował, że 7 kilometrów przed kreską na atak zdecydowali się Caruso, Landa oraz Pirazzi, którym udało. Na ostatnie 3 kilometry, trójka wjechała z przewagą 22 sekund nad peletonem.

Główna grupa nie dała jednak za wygraną i złapała uciekinierów 500 metrów przed metą i o losach etapu rozstrzygnął sprint z grupy. Najszybszy na kresce okazał się Rohan Dennis (BMC Racing Team). Drugi był Thibaut Pinot (FDJ) a trzeci Davide Ballerini (Androni Giocatoli).

Nowym liderem dzięki bonifikacie za drugie miejsce został Thibaut Pinot, który wyprzedza Michele Scarponiego (Astana) oraz Gerainta Thomasa (Team Sky).