pro-cycling.org
Tour of the Alps: Weteran Scarponi wygrywa na otwarcie
napisał: Mateusz Dudek (2017-04-17 16:12:03).

37-letni Michele Scarponi (Astana) okazał się najlepszy na pierwszym etapie wyścigu Tour of the Alps. Włoch został także pierwszym liderem wyścigu.Fot. Tour of the Alps


Wyniki 1. etapu Tour of the Alps 2017

W lany poniedziałek rozpoczęła się pierwsza edycja wyścigu Tour of the Alps który jest następcą wyścigu Giro del Trentino. Na starcie liczącej pięć etapów, imprezy rozgrywanej w Austrii oraz Włoszech stanęło 18 zespołów w tym 7 z WorldTouru. Na starcie zabrakło polskich kolarzy.

Pierwszy etap liczył 142 kilometry i prowadził z Kufstein do Innsbrucku. Na kolarzy czekało kilka podjazdów w tym finałowy prowadzący do mety w dzielnicy Hungerburg (3,7km; 7%).

Niedługo po starcie do ucieczki zabrało się sześciu kolarzy w tym m.in. Pascal Ackermann (Bora-hansgrohe) czy Davide Ballerini (Androni Giocatoli). Akcja ta jednak została zakończona mniej więcej w połowie etapu. W związku z tym po chwili do przodu wyrwała się trójka kolejnych śmiałków: Francesco Gavazii (Androni Giocatoli), Iuri Filosi (Nippo-Vini Fantini) oraz Matthias Krizek (Tirol Cycling Team). Harcownikom udało się zbudować przewagę, która około 35 kilometrów przed metą wynosiła dwie minuty.

W peletonie pracowali m.in. kolarze Sky co spowodowało, że w pewnym momencie przewaga dość szybko zaczęła topnieć. Na podjeździe znajdującym się około 25 kilometrów przed metą z ucieczki odpadł Krizek, który zaliczył defekt, natomiast z peletonu atakować próbował Nathan Brown (Cannondale-Drapac). Akcja Amerykanina została jednak dość szybko zastopowana przez kolarzy Sky. Ostatecznie jako ostatni, 9 kilometrów przed metą złapany został Filosi.

Od początku finałowej wspinaczki mocne tempo dyktował Kenny Elissonde (Team Sky), co spowodowało, że pierwsze ataki nastąpił dopiero 1600 metrów przed metą. Kluczowy dla losów etapu atak nastąpił 400 metrów później kiedy na atak zdecydowali się Geraint Thomas (Team Sky), Domenico Pozzovivo (AG2R La Mondiale), Michele Scarponi (Astana) oraz Mattia Cattaneo (Androni Giocatoli). Po chwili doskoczyli do nich jeszcze Thibaut Pinot (FDJ) oraz Davide Formolo (Cannondale Drapac). Szóstce udało się zdobyć kilkadziesiąt metrów przewagi nad resztką peletonu.

Na finiszu najwięcej sił zachował Scarponi, który dość pewnie pokonał Thomasa oraz Pinota. Doświadczony Włoch został jednocześnie liderem wyścigu.