pro-cycling.org
AGR: Wygrana Gilberta, drugie miejsce Kwiatkowskiego
napisał: Mateusz Pikos (2017-04-16 17:23:38).

„Piwny” wyścig zapoczątkował zmagania w ardeńskim tryptyku. W pierwszej odsłonie zmagań na holenderskich i belgijskich szosach rywali za plecami pozostawił Philippe Gilbert (Quick-Step Floors). Miejscem na drugim stopniu podium formę na najwyższym poziomie potwierdził Michał Kwiatkowski (Team Sky).Fot. QuickStep Floors


Lista startowa i trasa Amstel Gold Race 2017
Wyniki Amstel Gold Race 2017

Trasa wyścigu panów została poddana modyfikacji wpływającej w znaczny sposób na rywalizację kolarzy. Ostatni podjazd pod Cauberg został przeniesiony na około 20 kilometrów przed metą. Po tej wspinaczce zawodników czekała stosunkowo płaska końcówka. Łącznie peleton miał do przejechania 261 kilometrów.

Na trasie tegorocznej edycji mieliśmy zdecydowanie więcej polskich akcentów niż zwykle. W składzie Teamu Sky miejsce znalazła trójka Polaków występujących w barwach tejże drużyny, Lotto Soudal oddelegowało do walki na trasach Limburgii Tomasza Marczyńskiego, a ponadto dziką kartę otrzymała ekipa CCC Sprandi Polkowice.

Rywalizacja przebiegała według standardowego scenariusza. Niedługo po starcie od peletonu oderwała się grupa w składzie: Lars Boom (LottoNL-Jumbo), Stijn Vandenbergh (AG2R-La Mondiale), Mads Wurtz Schmidt (Katusha-Alpecin), Tim Ariesen (Roompot), Nikita Stalnov (Astana), Michal Paluta (CCC Sprandi Polkowice), Brendan Canty (Cannondale-Drapac), Johann Van Zyl (Dimension Data), Kenneth Van Rooy (Sport Vlaanderen-Baloise), Pieter Van Speybrouck (Wanty-Groupe Gobert), Vincenzo Albanese (Bardiani-CSF) i Fabien Grellier (Direct Energie). Uciekinierzy w pewnym momencie wypracowali nawet przewagę w okolicach 8 minut. Jak można było się spodziewać peleton w pewnym momencie zabrał się z odrabianie strat i odjazd około 50 kilometrów przed metą przeszedł do historii.

Zaledwie kilka kilometrów po zlikwidowaniu odjazdu dnia na czoło wysunęła się siódemka zawodników. Nathan Haas (Dimension Data), Jose Joaquin Rojas, Ion Izagirre (obaj Movistar), Philippe Gilbert (Quick-Step Floors), Michael Albasini (Orica-Scott), Tiejs Benoot (Lotto Soudal), Bert-Jan Lindeman (LottoNL – Jumbo) i Sergio Henao (Team Sky) wypracowali kilkanaście kilkunastosekundową przewagę. Podczas próby pogoni w kraksie uczestniczyła dwójka zwycięzców z poprzednich lat. Enrico Gasparotto (Bahrain-Merida) nie był w stanie kontynuować jazdy, a Roman Kreuziger (Orica-Scott) odniósł sporą stratę czasową.

Na jednym z wzniesień około 30 kilometrów przed metą z grupy pościgowej kontratak przypuścił Tim Wellens (Lotto Soudal), a kilka sekund po nim Michał Kwiatkowski (Team Sky). Lider „Niebiańskich” na ten wyścig po chwili dołączył do prowadzącej grupki.

Czołowa grupa z Michałem Kwiatkowskim w składzie rozpoczęła ostatnią wspinaczkę pod Cauberg z przewagą nieco ponad pół minuty. Za ich plecami stratę starali się odrobić: Felline (Trek-Segafredo), Van Avermaet (BMC Racing Team), Wellens, Valverde (Movistar), Costa (UAE-Team Emirates), Barguil (Team Sunweb) i Jungels (Quick-Step Floors). Peleton w tym momencie tracił już ponad minutę straty.

Na ostatnim podjeździe 6 kilometrów przed metą jako pierwszy odważył się zaatakować Michał Kwiatkowski. Koło Polaka utrzymał tylko Philippe Gilbert, który odpowiedział swym atakiem na próbę oderwania się Michała. Wskutek ataku Belga przewaga się powiększyła i na czele pozostali tylko mistrzowie świata z 2012 i 2014 roku. Cztery kilometry przed linią mety prowadząca dwójka miała już 13 sekund przewagi nad zawodnikami, z którymi prowdzili jeszcze przed ostatnim wzniesieniem.

Polak wraz z Belgiem dzięki zgodnej współpracy powiększali przewagę z każdym metrem. Do ostatecznej rozgrywki doszło na ostatnich metrach. Z tego pojedynku zwycięsko wyszedł Philippe Gilbert. Michał Kwiatkowski przekroczył linię mety na drugim miejscu. Podium uzupełnił Michael Albasini (Orica-Scott).