pro-cycling.org
Katalonia: Cimolai otwiera hiszpańską rywalizację
napisał: Martyna M. Kobylińska (2017-03-20 17:04:27).

Zwycięstem Włocha Davide Cimolaiia zakończył się etap otwierający zmagania w wyścigu Volta Ciclista a Catalunya. Kolarz ekipy FDJ nominalnie objął także prowadzenie w klasyfikacji generalnej.Fot. Volta Ciclista a Catalunya


Lista startowa i trasa Volta Ciclista a Catalunya 2017
Wyniki 1. etapu Volta Ciclista a Catalunya 2017

Wstępem do katalońskich zmagań był liczący blisko 180 kilometrów odcinek wiodący wokół Calelli. Na trasie znalazło się w sumie aż sześć premiowanych podjazdów, w tym dwa pierwszej kategorii, wiodące pod Alt El Muntanya i Coll Formic. Mimo tych trudności Daniel Martin z QuickStepu, którego przed startem spytano o ocenę trudności tego odcinka, stwierdził, że powinno być dziś spokojnie i dość łatwo.

Choć z papieru wynikać mogło co innego, Irlandczyk swoje wie i rzeczywiście wielkich emocji dziś nie było. Dość szybko na prowadzeniu uformowała się ucieczka dnia, w której obecni byli Magno Prado Nazaret i Murilo Affonso (Reprezentacja Brazylii), Antonio Nibali (Bahrain-Merida) oraz Pierre Rolland (Cannondale-Drapac). Czwórka uzyskała 40 sekund przewagi na pierwszym z podjazdów, a jeszcze przed dotarciem na szczyt doskoczyli do nich Jetse Bol (Manzana Postobon), Axel Domont (AG2R La Mondiale) i Brendan Canty (Cannondale-Drapac).

Przez długi czas sytuacja nie ulegała szczególnymi zmianom, ale na 28-kilometrowym zjeździe z przedostatniego wzniesienia Demont i Bol zostawili za swoimi plecami resztę harcowników. Dwójka na 40 kilometrów przed metą miała jednak raptem minutę w zapasie nad goniącym ją peletonem.

Zgodnie z przewidywaniami akcja nie przetrwała i grupa zasadnicza wyłapała harcowników nim ci osiągnęli metę. Na finiszu do walki ruszyli sprinterzy, a najszybszym z nich okazał się Davide Cimolai. Włoch z francuskiego FDJ pokonał na kresce Francuza Nacera Bouhanniego (Cofidis), a miejsca w czołowej trójce dopełnił krajan zwycięzcy, Kristian Sbaragli (Dimension Data).