pro-cycling.org
Zmarł Roger Pingeon
napisał: Mateusz Pikos (2017-03-20 07:24:29).

W niedzielę świat obiegła wiadomość o śmierci zwycięzcy Tour de France z 1967 roku. Pingeon odszedł w wieku 76 lat w francuskim Ain, przyczyną zgonu był atak serca. Do pozostałych osiągnięć Francuza należy między innymi triumf w klasyfikacji generalnej Vuelta a Espana.

Roger Pingeon przyszedł na świat 28 sierpnia 1940 roku w francuskiej miejscowości Hauteville-Lompnes. Pochodził z rolniczej rodziny i był czwartym z pięciu synów. Roger zainteresował się kolarstwem jako nastolatek. Licencję uzyskał w wieku 17 lat. Pierwsza próba uzyskania dokumentu zakończyła się niepowodzeniem, gdyż lekarz wykrył u młodzieńca arytmię serca. Nieugięty Pingeon znalazł innego lekarza, który wystawił stosowne pozwolenie na wyrobienie licencji.

Na zawodowstwo Pingeon przeszedł w 1965 roku, związał się wówczas z zespołem Peugeota, którego liderem był Tom Simpson. Już w drugim sezonie 25-latek ukończył Tour de France na 8. miejscu ze stratą 8 minut do zwycięskiego Luciena Aimara. W 1967 roku w Tourze startowały także drużyny narodowe, swoimi wynikami Pingeon zapewnił sobie miejsce w składzie reprezentacji trójkolorowych.

Edycja z 1967 roku została przede wszystkim zapamiętana przez pryzmat tragedii, która miała miejsce na Mont Ventoux podczas 13. etapu. Na zboczu góry zasłabł Tom Simpson, który zmarł w szpitalu pomimo natychmiastowo podjętych działań ratowniczych. Pingeon założył żółtą koszulkę po 5. etapie, stracił ją na zaledwie jeden dzień. Po jej odzyskaniu nie oddał jej już do mety w Paryżu. Cały wyścig zakończył z przewagą 3 minut i 40 sekund nad drugim Julio Jimezem z Hiszpanii i blisko 7 i pół minuty przed Franco Balmamionim z Włoch.

Największego sukcesu w karierze nie udało się powtórzyć. Za drugie najważniejsze osiągnięcie Francuza można uznać triumf w Vuelta a Espana w 1969 roku. Do istotnych wyników należą wygrane etapy Wielkich Tourów, cztery Tour de France i dwa Vuelta a Espana.

Po zakończeniu kariery zawodnika Pingeon pracował między innymi jako ekspert do spraw kolarstwa w francuskich i szwajcarskich stacjach telewizyjnych. Jest on kolejnym zwycięzcą Wielkiej Pętli, który odszedł w ostatnich miesiącach. W grudniu zmarł Szwajcar - Ferdi Kubler, z kolei w lutym Francuz - Roger Walkowiak.