pro-cycling.org
Mediolan-San Remo: Wspaniałe zwycięstwo Michała Kwiatkowskiego
napisał: Mateusz Dudek (2017-03-18 17:33:36).

Michał Kwiatkowski (Team Sky) sięgnął po zwycięstwo w 108. edycji wyścigu Mediolan-San Remo, będącego pierwszym z monumentów w sezonie 2017.Fot. LaPresse


Lista startowa i trasa Milano - Sanremo 2017
Wyniki Milano - Sanremo 2017

Po emocjach związanych z wyścigami Paryż-Nicea oraz Tirreno-Adriatico przyszedł czas na pierwszy w sezonie monument czyli wyścig Mediolan-San Remo. Kolarze tradycyjnie mierzyli się z trasą o długości 291km, zawierającą znane wszystkim sympatykom kolarstwa podjazdy, m.in Cipressa i Poggio. Na liście startowej 200 nazwisk, w tym cała śmietanka sprinterów oraz specjalistów od wyścigów klasycznych. W wyścigu mieliśmy także czterech polaków.

Zaraz po starcie ostrym do ataku ruszyło dziesięciu kolarzy: William Clarke, Tom Skujins (obaj Cannondale-Drapac), Nico Denz (AG2R La Mondiale), Mattia Frapporti (Androni Giocattoli), Alan Marangoni (Nippo-Vini Fantini), Mirco Maestri (Bardiani-CSF), Ivan Rovny (Gazprom-RusVelo), Umberto Poli (Team Novo Nordisk), Julen Amezqueta (Willier Triestina) oraz Federico Zurlo (UAE Team Emirates). Harcownicy wypracowali sobie przewagę, która przez dłuższy czas utrzymywała się w okolicach pięciu minut.

Peleton naszpikowany gwiazdami jechał bardzo spokojnie ale czujnie, stopniowo zmniejszając przewagę harcowników. Tego spokoju nie wytrzymał Alexis Gougeard (AG2R La Mondiale), który zaatakował 45km przed metą. Atak Francuza spowodował zwiększenie tempa głównej grupy, które objawiło się tym iż na podjeździe pod Capo Berta z ucieczki odpadło kilku kolarzy, którzy momentalnie zostali złapani przez peleton, który tracił już niespełna minutę.

Akcja uciekinierów definitywnie została zakończona na początku podjazdu pod Cipresse. Ten moment wykorzystało kilku kolarzy, którzy oderwali się od głównej grupy ale mocna praca kolarzy BMC momentalnie zakończyła tą akcję. Kolejnym atakującym był Tim Wellens (Lotto-Soudal) ale i jego akcja szybko spaliła na panewce. Z tyłu mocnego tempa i trudów związanych z podjazdem nie wytrzymał Mark Cavendish (Team Dimension Data), który został za peletonem.

Na źjedzie z Cipressy na atak zdecydowała się kolejna grupa ale na czele grupy znalazł się Maciej Bodnar (Bora-hansgrohe), który praktycznie sam skasował odjazd.

Tym sposobem do ropoczęcia podjazdu pod Poggio dojechała grupa licząca ok. 50 kolarzy. Od początku podjazdu mocną pracę na czele wykonywała ekipa Sky głównie za sprawą Łukasza Wiśniowskiego. W końcówce na bardzo mocny atak zdecydował się mistrz świata, Peter Sagan (Bora-hansgrohe), do którego dołączyli Julian Alaphilippe (Quick-Step Floors) oraz Michał Kwiatkowski (Team Sky). Zjazd z Poggio rozpoczęli z przewagą kilku sekund.

Ostatni kilometr trójka rozpoczęła z przewagą ok. 18 sekund i jasne stało się iż to oni rozstrzygną między sobą kwestię wygranej. Finisz jako pierwszy rozpoczął Słowak ale fantastycznie ruszył za nim Kwiatkowski, który na kresce wystawił mu koło i sięgnął po pierwszy w karierze triumf w wyścigu zaliczanym do monumentów. Na trzecim miejscu 108. edycję Mediolan-San Remo zakończył Alaphilippe. Główną grupę do mety przyprowadził Alexander Kristoff (Katusha-Alpecin).