pro-cycling.org
Alpe d'Huez powraca na trasę Criterium du Dauphine
napisał: Tomasz Bojanowski (2017-03-16 18:38:08).

Amaury Sport Organisation (ASO) ogłosiło oficjalną trasę tegorocznego wyścigu Criterium du Dauphine. Główną atrakcją imprezy będzie podjazd pod słynną górę - Alpe d'Huez.fot. ASO


69. edycja wyścigu rozpocznie się 4, a zakończy 11 czerwca. Oczywiście będzie to główny sprawdzian przed czerwcowym Tour de France. Peleton pokona osiem etapów o łącznej długości 1151,5 kilometra.

Pierwszy etap poprowadzi w okolicy St.Etienne. Kolarze na dystansie 170 kilometrów sforsują aż 8 górskich premii. Kolejne dwa odcinki będą łatwiejsze i tutaj swoich szans powinni poszukać sprinterzy. Choć zarówna na trasie z Saint-Chamond do Arlanc jak i z Le Chambon-sur-Lignon do Tullins w pierwszej fazie czekają górskie premie.

Czwartego dnia czeka lekko pagórkowata czasówka licząca 23,5-kilometra. Piąty odcinek z La Tour-de-Salvagny do Mâcon, też będzie dość łatwy i tutaj również swój kunszt powinni zaprezentować sprinterzy.

Szóstego dnia ścigania kolarze zmierzą się z górą, która zagości na tegorocznym Tour de France - Mont du Chat (8,7 km, 10,3%). Ze szczytu podjazdu do mety w La Motte-Servolex pozostaje niespełna 16 kilometrów.

10 czerwca zawodnicy staną na starcie w Aoście i ruszą na spotkanie ze słynnym Alpe d'Huez. Niemniej jednak nie będzie to tradycyjny podjazd z 21 zakrętami. Kolarze sforsują Col de Sarenne (15,3 km, 6,9%) i po krótkim zjeździe pokonają ostatnie 3 kilometry kultowego podjazdu.

Na zakończenie czeka 115-kilometrowy etap przez premie górskie Col des Saisies (15,1 km, 6,4%), Col des Aravis (6,6 km, 7%), a także Col de la Colombiere (11,3 km, 6,1%). Metę zaplanowano na Plateau de Solaison (11,3 km, 9,2%).

W ubiegłym roku Delfinat padł łupem Chrisa Froome'a. Drugie miejsce zajął Romain Bardet, a trzecie Daniel Martin.