pro-cycling.org
Czy kofeina trafi na czarną listę WADA?
napisał: Artur Pierzyński (2017-03-13 15:49:14).

Kofeina znalazła się na liście oczekujących na wydanie werdyktu w jej sprawie przez Światową Agencję Antydopingową (WADA). Oficjalnie może stać się środkiem zakazanym jeszcze w tym roku, jednak agencja uspokaja, żeby nie popadać w szaleńcze szukanie bezkofeinowego espresso, bo przepisy nie dotkną codziennego spożywania tego popularnego trunku.Fot. Katusha | TDW Sport


- Generalnie rzecz biorąc WADA podchodzi do tego ostrożnie i ma na uwadze, że normalne spożycie nie zakłóci testów antydopingowych - powiedziała rzeczniczka WADA, Maggie Durand.

WADA określa progi dla tego typu substancji dopuszczające normalne spożycie. Kofeina była już na liście zakazanych substancji, ale w 2003 została z niej usunięta ze względu na określony próg o równowartości mniej więcej ośmiu filiżanek espresso. Agencja ponownie rozpatruje sprawę kofeiny jako środka zwiększającego wydajność, wyniki mają pojawić się we wrześniu tego roku.

W przypadku powrotu kofeiny na listę dopuszczalny próg ma być podniesiony i raczej nie zagrozi nawet najbardziej zagorzałym miłośnikom kawy. Jakkolwiek, badania przeprowadzone na sportowcach sugerują, że kofeina w bardzo dużej dawce może mieć negatywny wpływ na ich wydajność.