pro-cycling.org
Paryż-Nicea: Ostatni etap dla de la Cruza, wyścig dla Henao
napisał: Artur Pierzyński (2017-03-12 18:10:50).

Zwycięzcą dzisiejszego ostatniego etapu Paris – Nice został David de la Cruz (Quick Step Floors). Na najwyższym miejscu podium w klasyfikacji generalnej stanął Sergio Henao (Sky). Kolumbijczyk pokonał Alberto Contadora (Trek-Segafredo) przewagą 2 sekund.

Lista startowa i trasa Paris - Nice 2017
Wyniki 8. etapu Paris - Nice 2017

W ostatnim dniu rywalizacji na kolarzy czekał dość krótki, bo liczący raptem 115,5km etap, ale żeby łatwy on był to na pewno powiedzieć się nie da. Na tym skromnym odcinku znalazło się aż pięć premiowanych podjazdów - cztery 2. i jeden 1. kategorii. Z ostatniego z nich do mety pozostawało już raptem 15km.

Początek wyścigu był dynamiczny, zawodnicy przeprowadzili kilka ataków, z których w końcu uformowała się 24-osoba grupka. Ucieczce udało się utrzymać mniej więcej 3 minuty przewagi nad peletonem. Po walce na podjazdach koszulkę górala zdobył ostatecznie Lilian Calmejane (Team Direct Energie).

Peleton był mocno rozpędzany przez zawodników Trek-Segefredo, a na podjeździe pod Cote de Peille zawodnicy nie wytrzymali tempa i pozwolili odjechać „El Pistolero”, który błyskawicznie odrobił straty i zaczął przeskakiwać kolejnych zawodników z ucieczki. Na kole Hiszpana jechał lider wyścigu Sergio Henao, jednak kolejne szarpnięcia Contadora okazały się dla niego za mocne.

Około 16 km przed metą z grupki uformowanej ostatecznie z Contadora, de la Cruza i Marca Solera (Movistar Team) zaatakował ten ostatni, dzięki czemu jako pierwszy przejechał górską premię. Alberto ruszył w pościg za zawodnikiem Movistaru i na ulicach Nicei jechał już na pierwszej pozycji, jednak został doścignięty przez de la Cruza.

Na ostatnich metrach walkę stoczyli Contador i de la Cruz, który wykrzesał jeszcze siły i na mecie pokonał Alberto, a jako trzeci dotarł na metę Marc Soler. Lider wyścigu, Sergio Henao, dojechał do mety ze stratą 21 sekund do Contadora. Drugie miejsce Hiszpana i w rezultacie 2 sekundowa strata do Henao pozwoliła zawodnikowi Sky zostać zwycięzcą całego wyścigu. Podium w klasyfikacji generalnej dopełnił Daniel Martin.