pro-cycling.org
Algarve: Dobra jazda Kwiatkowskiego
napisał: Martyna M. Kobylińska (2017-02-16 23:31:57).

Po zwycięstwo na drugim etapie Volta ao Algarve sięgnął Daniel Martin (QuickStep Floors), jednak polskich kibiców zdecydowanie bardziej mogła ucieszyć dziś znakomita postawa Michała Kwiatkowskiego (Team Sky), który linię mety przekroczył na 3. pozycji.Fot. QuickStep Floors | TDW Sport


Wyniki 2. etapu Volta ao Algarve em Bicicleta 2017

Podobnie jak w Andaluzji, a nawet w Omanie, także w Algarve etap kończył się dziś podjazdem. Prowadziła do niego blisko 190-kilometrowa trasa, rozciągająca się pomiędzy Lagoą, a położonym w Monchique wzniesieniem Alto da Foia (dł. 6km; śr. 6,2%).

Chwilę zajęło, nim peleton dał zielone światło do harców. Po serii ataków na czele obecna była grupka w składzie: Edward Theuns (Trek-Segafredo), Kanneth Vanbilsen (Cofidis), Igor Boev (Gazprom-Rusvelo), Brian van Goethem (Roompot – Nederlandse Loterij), Adam de Vos (Rally Cycling), Joao Matias (LA Alumínios-Metalusa), oraz Luís Gomes i Daniel Sanchez (obaj RP-Boavista). Ich przewaga nad peletonem nie przekroczyła jednak nawet 4 minut.

Przez większość dnia nie działo się za wiele i ożywienie nastąpiło dopiero po minięciu pierwszej z premii górskich, wyznaczonej tuż przed 130. kilometrem trasy. Tempo pościgu za czołówką wówczas wzrosło, a jej losy zakończyły się w zasadzie 20 kilometrów dalej.

Peleton szykował się do finałowej wspinaczki. Dość nietypowo jeszcze nim kolarze do niej dotarli, na mocniej na pedały docisnął jeden z faworytów - Dan Martin (QuickStep Floors). Za kołem Irlandczyka podążyło raptem kilku innych zawodników i to właśnie ta grupka jako pierwsza zaczęła podjeżdżać pod ostatni, 6-kilometrowy odcinek. Obok Martina z przodu obecni byli m.in. Primoz Roglic (Team LottoNL-Jumbo) i Michał Kwiatkowski (Team Sky).

To właśnie wyżej wspomniana trójka rozdawała na Alto da Foii karty, choć niestety Kwiatkowski nie był w stanie utrzymać tempa pozostałej dwójki do samego końca. Polak ostatecznie dotarł do mety na trzeciej pozycji, tracąc 20 sekund do zwycięzcy. To miano wywalczył zaś Martin, który w finałowym pojedynku pokonał Roglica.

Po czwartkowym etapie liderem klasyfikacji generalnej został Martin. Roglic traci do niego 4, a Kwiatkowski 26 sekund.