pro-cycling.org
5. etap Tour de France 2013 - zapowiedź
napisał: Wojciech Mincewicz (2013-07-02 22:01:02).

W środę czeka nas kolejny pagórkowaty etap 100. edycji Tour de France. Na interwałowej trasie wiodącej z Cagnes-sur-Mer do Marsylii, o długości blisko 230 kilometrów, nie zabraknie podjazdów, ale będą to raczej hopki, niż prawdziwe góry. Szansa dla harcowników, choć sprinterzy łatwo nie odpuszczą.

TRASA
Źródło: letour.fr


PROFILŹródło: letour.fr


PROFIL KOŃCÓWKIŹródło: letour.fr


Etap 5. – 3 lipca: Cagnes-sur-Mer - Marsylia, 228.5 km:

Etap z Cagnes-sur-Mer do Marsylii to kolejny odcinek, na którym nie wiadomo kto może zwyciężyć. Teoretycznie patrząc na profil wydaje się, że hopki usytuowane na trasie 5. etapu nie powinny stanowić problemu dla najszybszych kolarzy w peletonie i spodziewać się można sprinterskich rozstrzygnięć, jednak interwałowy charakter trasy sprzyja zawsze harcownikom. Jeśli pogoń za nim nie będzie się dobrze układać, to być może ktoś z powodzeniem zakończy ucieczkę. Swoje trzy grosze do jutrzejszej rywalizacji może włożyć wiatr oraz ostatni nieoznaczony podjazd - Col de la Gineste, którego szczyt znajduje się na nieco ponad 10 kilometrów przed metą.

Podjazdy:

  • Cote de Chateauneuf-Grasse (kat. 3; 22km; 1,4 km; 8.4%)

  • Col de l’Angel (kat. 4; 93km; 1,6 km; 4.1%)

  • Cote de la Roquebrussanne (kat. 4; 154km; 3,5 km; 4.2%)

  • Cote des Bastides (kat. 4; 198km; 5,7km; 3.1%)POZA SZOSĄ TEŻ CIEKAWIE...


Cagnes-sur-Mer


Cagnes-sur-Mer to miejscowość we Francji, w regionie Prowansja-Alpy-Lazurowe Wybrzeże, w departamencie Alpy Nadmorskie. Na co dzień w mieście mieszka 50 tys ludzi. Cagnes składa się z dwóch części: średniowiecznego, okolonego murami Haut-de-Cagnes na wzgórzu i nowego Cagnes-sur-Mer bliżej morza. Serce Haut-de-Cagnes to forteca Grimaldich z końca XIII w. przebudowana na elegancką rezydencję. Urocze patio z krużgankami dodaje przyciężkiej budowli włoskiego wdzięku. Mieści Muzeum Sztuki Współczesnej, Drzewa Oliwnego oraz galerię 48 portretów artystki kabaretowej Suzy Solidor. Główną ulicą średniowiecznego Cagnes jest częściowo biegnąca w arkadowym tunelu Rue du Pontis-long, przy której znajduje się La Gaulette - najstarszy dom z 1315 r. przypominający domek dla lalek.

Marsylia


Marsylia to miasto położone w Południowej Francji. Jest ono drugim co do wielkości miastem tego kraju i trzecim zespołem miejskim. Marsylia położona jest w regionie Prowansja-Alpy-Wybrzeże Lazurowe, w departamencie Bouches-du-Rhone. Miejscowość ta została założona przez Greków z Fokai ok. roku 600 p.n.e. i wtedy miasto to znane było pod nazwą Massalia. To portowe miasto jest niezwykle barwne. Mieszkają w nim ludzie różnych ras i narodowości. Całe dzielnice zamieszkują kolorowi imigranci, głównie z krajów Afryki Północnej i Czarnej Afryki, a także emigranci z lat 50. i 60.: Hiszpanie, Portugalczycy, Grecy. Marsylia to również wspaniałe środowisko naturalne z 57 kilometrami wybrzeża, rozległymi, otwartymi przestrzeniami idealnymi do uprawiania wszelakiej aktywności na świeżym powietrzu, np. głębokowodne nurkowanie, łowienie ryb, szybownictwo, żeglarstwo. Znajdują się tam również Calanques czyli wąskie zatoczki wycięte w skale. Jeśli zaś chodzi o zabytki, to warto wspomnieć chociażby o kościele St. Victor, starej katedrze La Major (XII w.), forcie w starym porcie (XVII w.) i ratuszu miejskim (XVII w.). To wszystko sprawia, iż miejscowość ta jest rajem dla turystów. Jeśli chodzi o historię tego miasta w Tour de France, to ta portowa miejscowość była już 33 razy miastem etapowym tego wyścigu.

Transmisje:

niedziela, 3 lipca, 14:00-17:45 Tour de France – 5. etap: Cagnes-sur-Mer - Marsylia

Faworyci wg. Pro-Cycling.org:
***
Peter Sagan (Cannondale)
**
Edvald Boasson Hagen (Team Sky), Philippe Glbert (BMC Racing Team)
*
Alexander Kristoff (Katusha), John Degenkolb (Argos-Shimano), Michał Kwiatkowski (Omega Pharma-QuickStep).KLASYFIKACJA GENERALNA PO 4. ETAPIE
Fot. letour.fr

` 1 Simon Gerrans (Aus) Orica GreenEdge 12:47:24
2 Daryl Impey (RSA) Orica GreenEdge
3 Michael Albasini (Swi) Orica GreenEdge
4 Michał Kwiatkowski (Pol) Omega Pharma - Quick-Step Cycling T 00:01
5 Sylvain Chavanel (Fra) Omega Pharma - Quick-Step Cycling Team
6 Edvald Boasson Hagen (Nor) Sky Procycling 00:03
7 Christopher Froome (GBr) Sky Procycling
8 Richie Porte (Aus) Sky Procycling
9 Nicholas Roche (Irl) Team Saxo-Tinkoff 00:09
10 Roman Kreuziger (Cze) Team Saxo-Tinkoff