pro-cycling.org
Podsumowanie przełajowego weekendu 09-10.12.2017
napisał: Mateusz Pikos (2017-12-10 22:55:09/przeczytano 590 razy).

Podczas gdy drogi niemal wszystkich przełajowców nad Wisłą prowadziły do Katowic, gdzie rozegrano V edycję wyścigu CX Katowice, to zawodnicy walczący o punkty rankingu UCI stanęli przed trudnym wyborem. Imprezy rangi UCI C1, które pozwalają w znaczący sposób powiększyć dorobek punktowy rozegrano w: Czechach, Belgii i Szwajcarii.Fot. Polski Związek Kolarski | Dariusz Krzywański


ORLEN Puchar Polski #10 - Katowice

Wyniki 10. serii ORLEN Pucharu Polski 2017

Mimo stosunkowo niewielkiego stażu impreza rozgrywana w centrum Górnego Śląska co roku zbiera bardzo przychylne opinie. Nie inaczej było w tym roku. Żeńskie ściganie zakończyło się zwycięstwem zawodniczki z Czech. Katerina Mudrikowa (ACK Stara Ves Nad Ondrejnici) wyprzedziła o dwadzieścia cztery sekundy drugą Gabrielę Wojtyłę (Superior Zator) i o trzydzieści dwie sekundy trzecią Adriannę Stępniewską (SKAN Bike Team Opoczno).

W wyścigu mężczyzn większych szans rywalom nie pozostawił Bartek Mikler. Zawodnik MLUKS Victoria Jarocin wjechał niemal półtorej minuty przed drugim w katowickim wyścigu Mariuszem Gilem (Euro Bike Kaczmarek Electric Team). Strata piętnastu sekund do poprzedzającego zawodnika zapewniła najniższy stopień podium zawodnikowi ze Słowacji, którym był Ondrej Glajza (Johnson Controls As Mlada).


Toi Toi Cup #11 - Kolin

Wyniki 11. rundy Toi Toi Cup 2017/2018

Zawody rozegrane w Kolinie były finałem prestiżowego cyklu rozgrywanego od lat za południową granicą. Finałowo odsłona zmagań została rozegrana jako impreza rangi UCI C1. Sobotni wyścig pań to zdecydowane zwycięstwo Nikoli Noskovej. Młoda Czeszka pokonała o ponad minutę bardziej doświadczoną rodaczkę – Pavle Havlikova i o blisko dwie minuty swą rówieśniczkę z kadry – Nikole Bajgerova.

W wyścigu mężczyzn zawodnicy w przeciwieństwie do wyścigu pań to właśnie zawodnicy spoza Czech odegrali pierwszoplanowe role. Pierwszy linię mety przekroczył starszy z braci Van Der Poel – David. Holender o zaledwie trzy sekundy wyprzedził Diethera Sweecka z Belgii. Podium uzupełnił najlepszy z Czechów – Tomas Paprstka, który do zwycięscy stracił czterdzieści sekund.


Vlaamse Druivencross

Wyniki Vlaamse Druivencross 2017

Wyścig rozegrany w flandryjskim Overijse został rozegrany jako impreza UCI C1. Można było spodziewać się, że wydarzenie taj rangi w Belgii ściągnie na start światową czołówkę i tłumy kibiców. Wśród Pań powrót w wielkim stylu zanotowała Pauline Ferrand Prevot. Francuska wracjająca na przełajowe trasy wyprzedziła o dwadzieścia sekund drugą tego dnia mistrzyni świata – Sanne Cant. Osiem sekund za Belgijką finiszowała Holenderka – Lucinda Brand.

Wyścig panów to kolejne zwycięstwo na koncie Mathieu Van Der Poela. Za plecami tegorocznego dominatora finiszował drugi z Holendrów – Corne Van Kessel. Stoczył on zacięty bój niemal do ostatnich metrów z najlepszym Belgiem tego dnia – Tomem Meeusenem.


DVV verzekeringen trofee #4 - Essen

Wyniki 4. rundy DVV verzekeringen trofee 2017/2018


Drugi z sobotnich wyścigów UCI C1 rozegrano w belgijskim Essen. IKO cyclocross był także czwartą odsłoną zmagań w ramach DVV verzekeringen trofee. Wśród pań rywalizacja zakończyła się kolejnym zwycięstwem Sanne Cant. Belgijka w tęczowym trykocie wyprzedziło o dziewięć sekund Brytyjkę – Nikki Brammeier. Miejsce na najniższym stopniu podium wywalczyła Amerykanka – Katherine Compton.

W wyścigu mężczyzn w ślady braci startujących u naszych południowych sąsiadów poszedł Mathieu Van Der Poel i Laurens Sweeck. Młodszy z barci Van Der Poel także wygrał swój wyścig pokonując o dwadzieścia trzy sekundy Laurensa Sweecka, którego brat zajął drugie miejsce w Kolinie. Jako trzeci linię mety przekroczył drugi z Belgów – Toon Aerts.


EZK CrossTour #5 - Eschenbach

Wyniki 5. rundy EZK CrossTour 2017/2018

Możliwość walki o punkty w ramach wyścigu UCI C1 przygotowali także organizatorzy szwajcarskiego cyklu EZK CrossTour. Wyścig kobiet zakończył się zwycięstwem Evy Lechner. Włoszka znana między innymi z tras MTB okazała się lepsza o przeszło pół minuty od aktualnej mistrzyni świata w MTB XCO i zawodniczki rodzimego Kross Racing Team – Jolandy Neff. Na trzeci stopień podium wjechała natomiast druga z Szwajcarek – Nicole Koller.